Každá z nás chce mať kvalitný život – byť zdravá a šťastná. A kde inde by si mala začať, ak nie od seba? Keď dopraješ svojmu telu a mysli starostlivosť, akú si zaslúžia, odmenou ti bude fyzická i psychická pohoda. Stačí, ak budeš dodržiavať tieto 4 zásady.

Spánok je základ

Toto je vec, ktorú počúvaš z každej strany, no priznaj sa, že tvoj spánkový režim nie je nič extra. Ponocovanie s mobilom v ruke či pred Netflixom a vyspávanie až do obeda nie sú vôbec zdravé. Zlý spánok priamo pôsobí na naše zdravie a môže viesť až k srdcovým chorobám.

Je dôležité, aby si každý deň šla spať a vstávala v približne rovnakom čase. Dôležité je spať toľko hodín, koľko tvoje telo podľa veku potrebuje. Hodinu pred spaním odlož elektroniku a 2 hodiny pred odchodom do postele nejedz ťažké jedlá.

V zdravom tele zdravý duch

Prechádzka, jóga, beh, posilka… je jedno, čo ťa baví, no kúsok pohybu musíš mať každý deň. Vďaka nemu udržíš fit nie len svoje telo, ale aj psychiku, keďže si pri tom vyvetráš hlavu od starostí.

Navyše vďaka vyplaveným endorfínom budeš mať okamžite aj lepšiu náladu. Najlepšie je, ak nejakú aktivitu spojíš s pobytom na čerstvom vzduchu.

Strava dokáže zázraky

Si to, čo ješ. Ak chceš byť zdravá a fit, nemôžeš mať niekoľkokrát týždenne fastfood. Netvrdíme, že by si mala diétovať, ale ísť cestou vyváženej stravy. Tá je dôležitá nie len pre telo, ale aj mozog.

Počúvaj svoje telo a dopraj si, na čo máš chuť, no snaž sa všetko vyvažovať. Zelenina, strukoviny a ovocie nesmú chýbať v tvojom jedálničku. Nezabudni ani na potrebný príjem čistej vody.

Nezabudni na mozog

Okrem tela sa zameraj aj na svoju mozgovú činnosť. Nechceš predsa uviaznúť na určitej mentálnej úrovni a neposúvať sa vpred, však? Mozog si musíš stále trénovať, rozvíjať slovnú zásobu, robiť si všeobecný prehľad.

Vďaka tomu sa môžeš vyhnúť stareckej demencii. Čítaj knihy, lúšti krížovky, sleduj vedomostné súťaže, … nájdi si kurzy, ktoré ťa naučia nové veci. Hlavne nestrácaj čas neproduktívnym sledovaním sociálnych sietí.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.