unsplash.com

Poďme sa trocha pohrať so slovom láska. Je to len jedno slovo. No práve to jedno slovo má tak neskutočne silný význam, že slová na to nestačia. Aj keď áno, ťažko ich pobadať. Láska sa skladá iba z piatich písmen, nie je ťažko vysloviteľná a ani ničím zvláštna, pokiaľ sa pozrieme len na slovo. No v konečnom dôsledku má v sebe neskutočnú silu, krásu a je neodmysliteľnou súčasťou nášho života. Občas sa popálime, zlyháme, sklameme. Niekto v pravú lásku neverí a niekto zas čaká na princa na bielom koni. Niekto čaká na svoju lásku celý život a niekto ju nájde a vzápätí stratí. Je to zvláštne. Má v sebe neskutočnú silu, ktorá obohacuje ostatných.

Myslím, že každý z nás bol už v živote niekedy zaľúbený. Je jedno v akom veku príde. Vždy dá človeku to, čo má dostať. Dá mu veľký význam a chuť žiť. Má mnoho podôb. Či už je to láska matky k svojmu dieťaťu alebo naopak,  to je asi najsilnejší cit, ktorý existuje na tejto zemi. Prirodzene ako prvý kontakt matky a dieťaťa, pri ktorej slovo láska začalo naberať grády. Práve pri nej sme zistili, čo to slovo znamená. Lásku si môžeme vytvoriť ku každému, kto nám je veľmi blízky a kto je dôležitý v našom živote. Má rôzne obdobia, kedy ju prejavujeme. V detstve sú to naši rodičia a rodina. Pri dospievaní sú to skôr kamaráti a prvé lásky, vtedy sa od našich rodičov vzďaľujeme a vytvárame si vlastný svet.

Zdroj: unsplash.com

Máme množstvo teórií čo je to láska. Ja by som vám rada predstavila kúsok z tej mojej. Čo znamená láska pre mňa? Osobne to neviem popísať úplne presne ani ja sama. Láska znamená ľúbiť srdcom a nie očami. Dôležitý je obsah knihy a nie jej obal. Chýbajú mi tie časy, ktoré zažívali naši rodičia a starí rodičia. Časy, kedy sa láska prejavovala slovami, kvetmi a gentlemanskými skutkami. Aký by bol pocit, keby sme si našli v schránke list od našej lásky? Bol by oveľa krajší, ako keď ti napíše pár slov cez správu na internete. Doba ide stále ďalej, no myslím si, že takéto zvyky by nemali zanikať. Žijeme v dobe, kde slovo „láska“ už nemá taký význam ako kedysi. Bojíme sa zaľúbiť, pretože sa obávame ďalšieho sklamania a ublíženia. Vzťahy na pár dní či týždňov sú teraz celkom normálne. Prečo to tak ale je? Máme vysoké nároky či sa len hráme?

Je to stav dokonalosti v nedokonalom svete.

Dokonalosť nie je nič, čomu by sme nerozumeli, no napriek tomu ju chceme všetci dosiahnuť a mať perfektný život bez hádok a zbytočných nedorozumení. No aký by bol život bez hádok, prekážok a sklamaní? Nemal by taký zmysel ako má teraz. Nevážili by sme si vôbec nič a život by bol príliš fádny a nudný. Nepoznám nikoho, kto by si prešiel životom ako po pestrofarebnej lúke bez prekážok. Nemá vždy všetko tak pekný a rozprávkový koniec ako v telenovelách alebo priebeh ako v romantických filmoch. No v konečnom dôsledku by to tak aj mohlo byť. Záleží len na nás akým smerom sa vyberieme a koľko úsilia vložíme do toho čo chceme mať. No myslím si, že aj nevydarená láska dá človeku veľmi veľa. Niekedy si človek musí najprv niečím prejsť, aby sa dostal k tomu čo naozaj potrebuje. Aj keď to v momentálnej situácii nedáva príliš veľký význam, postupom času sa ukáže prečo sa to tak udialo. Horšie už je, ak sa z lásky stane zvyk.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: unsplash.com

Niekedy ju človek nečaká a príde práve v ten najnevhodnejší okamih, no niekedy aj odíde práve vtedy, keď by sme to najmenej čakali. Najhoršie je, ak príde, keď nie ste pripravení na vzťah, neviete ako sa správať alebo čo povedať až napokon zistíte, že ste svoju šancu premrhali. Spoločné dni sa pomaly strácajú a vy neviete ako ďalej. Je tak ťažké zabudnúť. Áno, každý vám povie „zabudni, príde ďalší“, ale toto môže povedať iba človek, ktorý to nezažil. Lásku si zo srdca človek nemôže vytrhnúť. To nie je ako boľavý zub. Niekedy sa objaví druhá šanca, no niekedy zas nie. Asi to tak malo byť. Ak stratíte niekoho, kto bol vo vašom živote, bol pre vás dôležitý a dával mu zmysel, tak je ťažké postaviť sa a ísť ďalej. Je ťažké len tak zabudnúť. Je to ako keby sme stratili kus seba. Uviedla by som príklad, ktorý sa mi práve k tejto téme hodí. Zoberme si puzzle. Ak stratíte jeden kúsok, je ťažké nahradiť ho, pretože každý jeden je iný a výnimočný. Jeden s druhým ladí a nenahradí ho žiadny iný. Vtedy to človek zahodí a začne uvažovať nad inými. No stojí to dostatok času a úsilia, kým sa rozhodne vykonať takúto vec. Hľadá kúsok z puzzle, ktorý stratil. Pocity pri skutočnej láske sú podobné. Človeka, ktorý vo vás zanechal stopu je ťažké opustiť a nechať ho ísť svojou cestou, no ak toho človeka naozaj ľúbite, necháte ho ísť len aby bol šťastný, aj keď bez vás. To je skutočná láska. Obeta. Bez obety jej niet. Človek, ktorý neobetuje, nemiluje.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieDating