unsplash.com

Šťastie. Taká prirodzená a krásna vec, dar, pocit . No nájsť ho, sa niekedy zdá byť ťažšie ako jadrová fyzika. Kiežby existoval recept! No nezúfaj, jednou z ingrediencií je HYGGE!

HYGGE. Čo to je ? Drobná kniha od Meika Wikinga to opísala viacerými alternatívami a moja najobľúbenejšia? Hygge je pohodlie duše. Dokonca nejde o to, ako to vyslovíš či napíšeš. „Nepísmenkuješ to, cítiš to.“ Zavri oči a spomeň si na všetko, čo v tebe vzbudzuje tie najkrajšie pocity. Spomeň si na tú atmosféru, ľudí, pohodlie, lásku, domov či čaro okamihu. Áno naozaj, zavri oči, ja čakám. Usmievaš sa? Cítiš to? TO JE HYGGE.

zdroj: unsplash.com

Táto hrejivá pohoda pri srdci je vlastne spôsobená maličkosťami každodenného života. Nevedú k tomu ani milióny či šperky a domy, ale iba jednoduché okamihy. Stačí otvoriť oči, žiť a vytvárať jedinečné spomienky. Nebyť pripútaný k mobilu či internetu a pokúsiť sa o naozajstné vzťahy. Lebo nič ťa neuspokojí viac, ako keď si v spoločnosti milovaných ľudí. Tak nezabúdaj na tých blízkych tvojmu srdcu.

Hygge je teda životný štýl, založený na všetkom príjemnom, útulnom a pohodlnom. Najčastejším príkladom je čítanie knihy zabalený v deke pri sviečkach či krbe. Ani nevieme prečo, ale už len táto predstava vyvoláva dokonalú spokojnosť. Preto hlavnými „prvkami“ je svetlo- sviečky. Vlastne, čím ich je viac, tým lepšie. Teda ako priniesť hygge do svojho domova? Stačí sa obklopiť príjemnými, pohodlnými vecami, ktoré zútulní svetlo voňavej sviečky. A čo už len chýba ? Tvoje obľúbené jedlo! Nevravím o žiadnych šalátoch, ale o všetkých čokoládach, kávach a koláčikoch, ktoré by si si tak rada dopriala. Poteším ťa. Hygge to od teba priam žiada!

zdroj: unsplash.com

Všimla si si ako sa hygge, ktoré sa v tomto texte spomenulo už asi tisíckrát, (keď mne sa to slovo tak páči) snaží udržať ťa v hladine alfa? Žiadna dráma, hádky a intrigy, len ty a tvoja melódia duše.

A kde sa vzalo? Ide o dánsky spôsob života. Dáni sú dokonca považovaní za najšťastnejší národ. Sú tí, ktorí sa najviac stretávajú, ale aj spotrebujú najviac sviečok! A čo ostáva nám, zvyšku Európy? Pokúsiť sa nájsť svoje vlastné hygge.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife