„Prišiel čas byť sama sebou. Je rok 2018, je to rok ženského posilnenia, je to generácia povznášajúcich sa ďalších žien. Konečne naše hlasy počuť a nie je to len jedna a tá istá žena, všetci sme z rôznych prostredí, z rôznych životných štýlov – teraz je čas byť dievčaťom.” Tak hovorí Halima Aden, skromná, ale oslnivá 20 ročná modelka, aktivistka, ktorá je prvou modelkou, ktorá sa objavila na titulke britského Vogue.

@voguearabia ❤️ #dubai🇦🇪

A post shared by Halima (@halima) on

Halima sa narodila v utečeneckom tábore v Keni. S mamou sa presťahovala do Spojených štátov, keď mala sedem rokov. Aj keď by sa mohla prispôsobiť miestnej kultúre, hidžáb nosí dobrovoľne.

Bývalá utečenkyňa, ktorej odmietnutie odstrániť jej hidžáb na prehliadke krásy Miss Minnesota v USA v roku 2016 pomohlo jej kariéru naštartovať a tak zaujala širokú verejnosť. Taktiež búra stereotypy a nie je len peknou tváričkou, ale aj aktivistkou, ktorá bojuje z práva žien.

Po súťaži krásy ju oslovila agentúra IMG, kde si Halim stanovila podmienky: na všetkých foteniach bude nosiť hidžáb a bude oblečená do oblečenia, ktoré nebude odhaľovať žiadnu kožu. Prekvapím bolo, že IMG súhlasili so všetkým.

„Spoločnosť kladie na dievčatá veľký tlak, aby vyzerali určitým spôsobom. Musím ponúknuť oveľa viac ako je fyzický vzhľad. Hidžáb ma chráni pred poznámkami typu – si príliš tučná, si príliš chudá,“ povedala v roku 2016.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.