Určite si spomínaš na tie časy, kedy čaj vystriedal kávu a nočný spánok sme vymenili za ponocovanie, filmy či seriály. Spomínaš si na ten svoj, ktorý ťa inšpiroval či sprevádzal teenagerským obdobím? Ja ti dnes pripomeniem pár z tých, ktoré oslovili mňa.

1. 13 Reasons Why

Hlavnou hrdinkou seriálu je študentka Hannah Baker, ktorá si (ako je v seriály vidieť) vytrpela veľmi veľa. Začína sa to maličkosťami, ktoré Hannah opisuje v nahraných páskach. Všetky pásky sú nahrané predtým, než sa Hannah rozhodne spáchať samovraždu. Jej slová, myšlienky, bolesti sú vždy zaslané len ľuďom, ktorí jej ublížili. Je ale Hannah naozaj preč? Alebo teda, je jej príbeh naozaj taký, ako ho Hannah rozpráva?

Clay Jensen sa v páskach dozvedá rôzne veci, prichádza na to, že Hanna a jej úsmev, nebol vždy tak nevinný. Dozvedá sa, že ľudia, ktorých nechcel spoznať teraz musí vypočuť, keďže príbeh Hanny ho zaujíma práve preto, lebo je jeho veľkou súčasťou. Súčasťou seriálu sú aj ďalšie príbehy postáv, ktoré príbeh Hannah videli trošku inak.

2. Pretty Little Liars

Zmiznutie Alison DiLarentis otriaslo celým mestečkom Roosewood. Po roku sa domov vracia jedna z jej najbližších priateliek Aria. Aria sa neisto vracia do školy a hľadá ďalšie členky klubu Alison. Emily, milá čiernovláska vyššej postavy, ktorú stretá pred školou, jej ale so smútkom oznámi, že ich priateľstvo sa s jej odchodom a zmiznutím Alison, tak povediac rozpadlo.

Príbeh pokračuje: dievčatá v škole, Ariina aférka s učiteľom, no na konci pilotu nastáva zvrat a Alisonino telo je nájdené za jej domom. Aria, Emily, Hanna a Spencer sa spomienkami vracajú k Alison a prípad sa prestáva vyšetrovať ako zmiznutie. K dievčatám prichádza Wilden (policajt, ktorý mi celý čas ležal v žalúdku) a vraví, že Alison bola zavraždená. Dievčatám príde v momente správa, ktorú akoby písala Alison a je aj podpísaná ako -A. Je to ale naozaj Alison?

Dievčatá sa budú musieť popasovať s rôznymi problémami, tajomstvami, ktoré o nich záhadný -A vie. Aria má problém s učiteľom Ezrom, ktorý nie je príliš lichotivý pre jej okolie a rodičov. Hanna si ako letnú brigádu našla kradnutie v obchode a nakoniec to za ňu musí vyriešiť jej mama. Emily má problém so svojou orientáciou a tak to -A využíva proti nej, a potom je tu Spencer, ktorá svojej staršej sestre Mellise vždy istým spôsobom uchmatne snúbenca a neskôr zisťujeme, že to v jej prípade nebolo prvý raz. -A naberá na obrátkach, keď dievčatá budú v blízkosti vrážd či iných nelegálnych činností. Kto je ale -A? Je to naozaj len jedno písmenko abecedy?

View this post on Instagram

Iconic. #PrettyLittleLiars

A post shared by Pretty Little Liars (@prettylittleliars) on

3. Skam

Všimla som si, že Skam má teraz viacero verzií, no ja osobne som dala prednosť tej nórskej, kde Noora bola bledá blondínka, Eva dlhovlasá ryšavka a William bol ten typický bad boy, ktorý dobre vyzerá. Seriál nám v každej sérií ukazuje príbeh niekoho iného.

Príbeh Noory je o vzťahu k Williamovi, ktorý nie je taký úžasný ako sa zdá. Zisťujeme aj, že Noora bola kedysi anorektičkou a na to som prišla, až keď som seriál pozrela druhýkrát. Sana je moslimka, ktorá v seriáli predstavuje silnú ženu, ktorá si ale svoje vieru chráni a to je niečo, čo treba vidieť. Vilda je naopak športovkyňa, ktorá sa snaží schudnúť, kvôli chalanom ale Noora, ktorá už tieto výkyvy pozná, sa snaží Vildu zastaviť a prináša na poruchy príjmu potravy úplne iné svetlo. V seriáli je samozrejme aj veľa alkoholu, problémov so školou a rodičmi. Ak máš rada niečo ľahšie, no s pár dôležitými témami, Skam je pre teba.

4. Vampire Diares

Priznám sa, že tento seriál som skúšala pozerať dvakrát, no nezaujal ma. Píšem ho sem preto lebo viem, že patrí medzi obľúbené seriály mojich kamošiek a možno bol aj tvojím. Elena je hlavná hrdinka, ktorá sa zamiluje do upíra. Teda, do jedného z bratov upírov. Celý príbeh sa točí okolo Eleny, ktorá vidí svet úplne inak. Začína vnímať, že svet nie je taký, ako bol predtým, než spoznala Stefana a Damona (vyššie spomínaní požierači krvi).

View this post on Instagram

A brother for each arm. #TVD

A post shared by The Vampire Diaries (@thecwtvd) on

5. Priatelia

Ešte by som spomenula aj seriál Priatelia, ktorý ma sprevádzal skôr detstvom než obdobím dospievania, no zaslúži si byť spomenutý. Známa, či neznáma kaviareň, v ktorej sa priatelia stretávajú a riešia prácu, peniaze, drby či lásky je nezabudnuteľná. Phoebe, ktorá vždy povie niečo, pri čom mi umrie pár mozgových buniek a Joey, ktorý naozaj neuteká od jej myšlienok, ma vedeli zabaviť v každej chvíli. Seriál, ktorý sa hodí ku káve, na letný večer ale aj k učeniu (odskúšané). Ak nemáš rada vraždy, upírov a vyššie spomenuté, Priatelia budú určite pre teba.

6. Euphoria

Minulé leto som strávila v posteli s angínou a seriálom, v ktorom hlavnú úlohu hrala Zendaya. Seriál plný alkoholu, párty a problémov teenagerov. Toxický vzťah medzi Natom a Maddy naberá v seriáli na obrátkach, keď Nate nevystihne situáciu a Maddy fyzicky napadne. Maddy ho samozrejme nenahlási, no neskôr si niekto všimne jej modriny a Nate má viacero problémov.

Hlavná hrdinka Rue bola závislá na drogách a to v seriáli pokračuje. Občas je triezva, občas je neskutočne závislá, no hľadá východisko. Neskôr spozná Jules, ktorá nie je tak nevinná, ako sa nám najskôr zdá. Jules má cesty spojené s Natom a tak má seriál naozaj zaujímavé zápletky. Ako teda skončí toxický vzťah či závislosť?

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.