Ako dlho zvykneš spávať? Ak si odpovieš, že menej ako 6 či 7 hodín, robíš veľkú chybu. Možno si ani len neuvedomuješ, ako veľmi spánok potrebujeme. Odborníci z portálu Sleep Foundation prišli na to, koľko spánku by sme si mali dopriať podľa toho, koľko máme rokov. A výsledky ťa možno prekvapia.

Hovoríš si, že si mladá a spánok nepotrebuješ? Alebo že jednoducho nestíhaš spať, pretože máš príliš veľa povinností? Absencia spánku môže mať neskôr v dospelosti alebo starobe veľmi negatívne účinky a môže viesť k vzniku rôznych chorôb, napríklad cukrovky, Alzheimerovej choroby či kardiovaskulárnym ochoreniam. Určite ti odporúčam prečítať si knihu „Prečo spíme“ od doktora Matthewa Walkera. Dozvieš sa tam množstvo zaujímavých vecí a najbližšie si dobre rozmyslíš, kedy pôjdeš do postele.

zdroj: Photo by jcomp from Freepik

Určite si už odmalička počúvala, že spať by sme mali aspoň 8 hodín denne. Je to taký zlatý priemer, ktorým určite nič nepokazíš. V niektorých obdobiach svojho života ale toho spánku potrebuješ aj trochu viac. Ako dlho by sme teda mali zotrvať v posteli?

  • 0 – 3 mesiace = 14 až 17 hodín spánku
  • 4 – 11 mesiacov = 12 až 15 hodín spánku
  • 1 – 2 roky = 11 až 14 hodín spánku
  • 3 – 5 rokov = 10 až 13 hodín spánku
  • 6 – 13 rokov = 9 až 11 hodín spánku
  • 14 – 17 rokov = 8 až 10 hodín spánku
  • 18 – 25 rokov = 7 až 9 hodín spánku
  • 26 – 64 rokov = 7 až 9 hodín spánku
  • 65+ rokov = 7 až 8 hodín spánku

Spĺňaš podľa svojho veku počet hodín, ktoré by si mala spať? Ak nie, určite by si s tým mala začať niečo robiť. Ak máš problém večer zaspať, tu je zopár tipov, ktoré by ti mohli pomôcť v tom, aby si sa naučila spať tak, ako treba.

1. Pokús sa chodievať do postele vždy v rovnaký čas a aj vstávať rovnako. Organizmus si veľmi rýchlo zvykne na pravidelnosť a uvidíš, že sa ti bude zaspávať aj vstávať ľahšie.

2. Aspoň polhodinu až hodinu pred spaním by si nemala pozerať do mobilu alebo notebooku, pretože modré svetlo, ktoré vyžarujú, ti oddiali spánok.

3. V spálni by si mala mať nižšiu teplotu, než je v ostatných izbách. Ideálna je 18 stupňov, no môžeš si ju prispôsobiť podľa seba. Pamätaj ale na to, že čím je vyššia, tým horšie sa ti bude spať.

4. Pred spánkom by si nemala piť kávu ani alkohol a nie je dobré dať si veľké porcie jedla.

5. Pred spánkom je tiež dobré dopriať si horúci kúpeľ.

Zdroj: sleepfoundation.org

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.