Túžila si po krátkej hnedej pokožke, a tak si strávila na slnku viac, než by bolo potrebné? Prípadne si nezvolila adekvátnu ochranu a teraz máš celé telo červené a boľavé? Pri rýchlej úľave od bolesti ti môžu pomôcť aj veci, ktoré bežne nájdeš takmer v každej domácnosti.

Ak už máš spálenú pokožku, v prvom rade by si sa už viac nemala vystavovať slnečnému žiareniu, a to najlepšie minimálne ďalšie dva dni. Nezabúdaj tiež na pravidelný pitný režim, ktorý by si mala trochu zvýšiť, aby si bola dostatočne hydratovaná.

Predtým, ako siahneš po prípravkoch na spálenie, by si sa mala osprchovať, aby si zo seba zmyla zvyšky opaľovacieho krému. Nepoužívaj ale mydlá a sprchovacie gély, aby si si viac nevysušila pokožku. Ideálne je, ak použiješ len vlažnú alebo chladnejšiu vodu, ktorá ti pomôže uľaviť od tepla, ktoré pociťuješ.

Pomocníci z domácnosti

Následne môžeš siahnuť po tom, čo sa nachádza u teba doma. Najznámejšími pomocníkmi v boji so spálenou pokožkou je biely jogurt alebo kyslá smotana. Nanes ich v tenkej vrstve na postihnutú pokožku a nechaj pôsobiť 5 až 10 minút. Potom zmy a postup môžeš zopakovať znovu.

Pomôcť ti môže aj obyčajná uhorka alebo zemiak. Nakrájaj ich na kolieska a prilož na spálené miesta. Zemiak môžeš napríklad aj postrúhať alebo rozmixovať, prípadne do šťavy zo zemiaku namočiť gázu a tak priložiť k telu.

Siahnuť tiež môžeš po obkladoch. Môžeš použiť len studené obklady s vodou, no vhodnejšie bude, ak použiješ mlieko, zelený, čierny, harmančekový alebo mätový čaj. Nechaj čaj vyluhovať, namoč do neho bavlnenú vreckovku alebo utierku a prilož na pokožku. Čajové vrecúška však nevyhadzuj, prilož ich na najviac spálené miesta.

Netradičným pomocníkom môže byť aj jablčný ocot. Buď do neho namoč látku alebo gázu, ktorú si priložíš k pokožke, prípadne použi rozstrekovač a v tenkej vrstve nastriekaj.

Pomocníci z lekárne alebo drogérie

Ak týmto babským trikom veľmi nedôveruješ, môžeš tiež siahnuť po kozmetických prípravkoch z drogérie alebo lekárne. V zložení by si si predovšetkým mala všímať, či sa nachádzajú dve zložky, a to panthenol (ktorého by malo byť aspoň 10 %) alebo aloe vera.

Ak sa rozhodneš pre aloe veru, na trhu nájdeš aj 100-percentný aloe vera gél, ktorý je veľmi účinný. Ak náhodou máš doma aj rastlinu aloe, rozrež ju a potieraj si spálené miesta. Nabudúce ale predtým, ako pôjdeš na slnko, urob si tento test, v ktorom zistíš, či vieš o opaľovaní naozaj všetko.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.