Aj Vás, drahé moje svetlovlasé, rozčulujú komentáre typu:“Tak predsa to vieš, blondína.“ alebo „Nesadaj za volant.“ či „Nezapreš sa, že si blondína.“ ? Mňa privádzajú do šialenstva.

Neviem či to ide dobou, ale už posledné roky je toho trošku pomenej. Myslím, že naša generácia už omnoho viac chápe, že ženy so svetlými vlasmi nemusia byť zákonite hlúpe alebo zlatokopky. Doba ide dopredu a určite i ty poznáš vo svojom okolí nejakú úspešnú blondínu. Mýty a povery sú už dávno preč a už nás automaticky neprirovnávajú k lacným herečkám či ženám s nižším IQ.

Myslím, že za to môže staršia generácia. V stredoveku bola žena s plavými vlasmi braná za „bohyňu krásy“, nevinnosti a čistoty. Avšak ako som čítala, o  100 rokov, by na svete malo byť iba pár žien, ktoré budú mať prirodzené blond vlasy. Niekoľko desaťročí späť boli najznámejšie a najkrajšie herečky hlavne blondíny. Boli to ženy, ktoré si dopriali luxus a milencov, a na obrazovke vyzerali dobre. Nič viac od nich nechceli. Len vyzerať dobre. Tak ako sa i Marilyn Monroe vyjadrila, že ju berú ako hlúpu blondínu, ktorá ma iba pózovať, takisto o tom hovorila i slávna Brigitte Bardot. V podstate sme si sami vytvorili obraz o ženských, ktoré majú svetlé vlasy.

Dostali sme teda doživotnú nálepku nekomplikovaných žien so slaboduchou mysľou. Vraj len chceme vyzerať dobre. To je všetko. Obrovská blbosť a zrada od všetkých bytostí. Nenávidím stereotypy a konzervatívne názory, či dokonca úbohé vtipy o blondínkach. Prosím, dosť!

Pche. Nie sme len také ženské, ktoré majú mať krásnu korunku hlavy, nemusíme sa stále usmievať a podľahnúť každému chlapovi. To už je za nami. Tak isto verím, že je za nami doba, kedy sa v 90. rokoch úmyselne blondíny prefarbovali na hnedo. Vraj, aby vyzerali inteligentnejšie.

Sme mladí, vyspelí ľudia. Neodcudzujme sa. Taktiež ako obdivujem blodínky, milujem i pôvabné hnedovlásky (hlavné s francúzskym šarmom), čiernovlásky s ich krásnymi lesklými vlasmi, alebo zrzky, ktorým sa neviem vynadívať na pehy a farbu ich vlasov. 14080049_1072330939524651_1983356507034188887_nfoto: weheartit.com

Vždy ďakujem, keď stretnem novú priateľku – blondínu a vyvracia tieto odporné reči. Myslím, že nie som jediná s plavými vlasmi, ktorá sa to všetko snažila dať na inú úroveň a chcela ukázať, že blodínky sú v skutku krásne lesné víly, ktoré sú sexi a ženské i s cigaretou v ruke, ak majú pravý blondínovský šmrc. Vieme byť inteligentné vtipné, dokážeme piť víno celý deň, milujeme jednoduché veci a jednoduchých ľudí. Zbožňujeme kultúru, radi sme v posteli celý deň a po večeroch sa radi obklopíme knižkami. Milujeme svojich mužov vrúcne, vieme byť úspešné a sme tak trochu tajuplné. Milujeme trhať kvety z lúky, piť harmančekový čaj a zbožňujeme každé ročné obdobie.

Verím, že ti to, tebe, krásnej ženskej s plavými vlasmi pomohlo. Si úžasná bytosť, ktorá nemá trpieť kvôli predsudkom či chybám z minulosti. Buď pyšná za farbu svojich vlasov. Sú jedinečné a krásne. Tak ako TY!14141850_1081556611935417_6861380806928201269_nfoto: weheartit.com

 

Ale samozrejme, milujme sa všetky, neopovrhujme druhými. Každá z nás má v sebe niečo jedinečné, a preto ju nemôže nahradiť žiadna iná.

Sme viac ako „len blondíny“.

Sme ženské, nádherné a jemné bytosti.

Sme sebavedomé ženy.

Pre všetky ženy so svetlými vlasmi =)

 

cover photo: weheartit.com