instagram.com/patrabene

Snáď ti ani nemusíme pripomínať, aké dôležité je dbať na čisté životné prostredie a že vyhadzovanie odpadkov do prírody už dávno nie je in. Práve naopak. Súčasní influenceri kladú dôraz na to, že prírodu treba očistiť od všetkého odpadu a práve z toho dôvodu vznikol aj projekt Vezmi si ma.

V posledných týždňoch si určite aj ty začala viac chodiť na prechádzky. A koľkokrát si počas prechádzania po meste, lúke alebo v lese našla na zemi odpadky? Či už išlo o ohorky z cigariet, plastové fľaše, obaly, alebo aj odpad väčších rozmerov. Ako si sa pri pohľade na to zachovala? Prešla si okolo toho ďalej alebo si odpad zodvihla a zahodila tam, kam patrí?

Ak aj náhodou patríš do prvej skupiny a nič si neurobila, nevadí. Teraz je čas, aby si to pri najbližšej návšteve prírody napravila. Vezmi si so sebou rukavice a nejakú tašku alebo vrece, kam budeš môcť odpadky ukladať. Hlavným cieľom výzvy Vezmi si ma je, aby ľudia počas pobytu v prírode pozbierali odpad, ktorý nájdu a vzali ho so sebou.

View this post on Instagram

22.4. je deň Zeme 🌍 Prajem si, aby bol deň Zeme každý deň a aby sa viac a viac ľudí stávalo zodpovednejšími. Dnes sme s @mxsabo prešli kritický kus pri Chorvátskom ramene a nebolo to AŽ tak zlé 😊 takže dúfam, že sa to bude už len zlepšovať. Taktiež mi každý deň posielate fotky vašich úlovkov, ktoré ste sami vyzbierali. Za to som na vás nesmierne hrdá a každá takáto fotka vo mne vyvoláva pocity šťastia a nádeje v lepšie zajtrajšky 😍 preto by som chcela dnes vyzvať práve tých, ktorí váhajú alebo tí, ktorí ešte nezbierali odpad v prírode, aby to vyskúšali. Projekt #vezmisima funguje už nejaký čas a každý z nás ho môže podporiť svojou dobrovoľnou aktivitou, kedy počas prechádzky v prírode so sebou vezme aj odpad zo zeme. Neviem ako vnímate vy túto situáciu, ale vždy keď vidím fľašky, plechovky, sáčky a iný bordel na lúke, tak myslím na to, ako to dokáže ublížiť živočíchom. Môžu sa v tom zaseknúť, alebo to môžu zjesť 😫 preto vás ešte raz chcem poprosiť, aby ste to neprehliadali a priložili pomocnú ruku 🙏🏼 ďakujem

A post shared by Patrícia 🇸🇰 26 yo ♊️ (@patrabene) on

 

K najznámejším influencerom, ktorí propragujú tento projekt, sú YouTuberka Patra Bene, herečka Lujza Garajová-Schrameková či moderátor Michal Sabo. Práve na ich instagramových profiloch môžeš často nájsť príspevky s ich obrovskými úlovkami odpadu. Vieš, čo je ale na tom všetkom najsmutnejšie? To, že jeden deň nejakú oblasť vyčistia a o pár dní sa tam znovu nachádza porozhadzovaný odpad. A na chybe nie je nikto iný, len my, ľudia. Ak by sme sa nesprávali nezodpovedne, takéto výzvy by vôbec nemuseli vznikať.

Ak preto niekoho uvidíš, ako hádže smeti na zem, neboj sa upozorniť ho. A ak sa chceš zapojiť do dobrej veci a chceš pomôcť svojmu okoliu, ale predovšetkým prírode a životnému prostrediu, na najbližšej prechádzke pozbieraj odpadky, ktoré nájdeš. Nemusí to byť hneď obrovské vrece, rátať sa bude aj malý sáčok. A neváhaj potom takúto fotku hodiť na Instagram s hashtagom #vezmisima.

View this post on Instagram

POZOR‼️ Toto je výzva pre všetkých‼️ Aj napriek tomu, že v poslednej dobe je najfrekventovanejším slovom práve korona 🦠, nesmieme odvracať zrak od inej, omnohom horšej HROZBY! Tou hrozbou je ZNEČISTENIE a situácia je vážnejšia, ako si myslíme. 😕 Rozpráme sa tu predsa o kvalite vzduchu, ktorý dýchame VŠETCI. O vode, ktorú pijeme VŠETCI a o pôde, na ktorej VŠETCI pestujeme. 🍎🌳 Neustále počujem ľudí, ako sa rozprávajú o ekológii, avšak ja sa už o tom nechcem rozprávať, chcem niečo ROBIŤ a pomôcť môžeme VŠETCI❗️ . Ako som už nedávno na svoj instagram písala, cigaretové ohorky sú najrozšírenejším odpadkom na svete a odhaduje sa, že každý rok ich je odhodených až 1,69 miliárd kilogramov🚫 Kiežby tak mali pravdu tí, čo tvrdia, že špaky sú vyrobené z papiera. Naozaj škoda, že to tak nie je a pozostávajú prevažne z PLASTU, ktorý sa inak kanalizáciou dostáva do riek, morí a oceánov. 🐠🆘 Akoby to nestačilo, chemikálie v špakoch znečisťujú pôdu a zabraňujú rastu. 🌱🚬❌ . O škodlivosti samotného fajčenia sa tu rozpisovať nejdem, čo mne naozaj prekáža, sú tie ŠPAKY, ktoré vidím úplne všade‼️ Samozrejme, že úplne najjednoduchšie by bolo, keby to na zem nikto nehádzal, no viem, že to sa bohužiaľ nikdy nestane.🚬 . A tak som sa rozhodla aspoň nejakým spôsobom priložiť ruku k dielu a teda tieto špaky zbieram. Či ma to baví? To vôbec. Ale miesto kde žijem a aj celá naša planéta má byť prvoradá a tak aj takejto činnosti viem obetovať niekoľko hodín svojho času.🌍☀️ Sama to ale samozrejme nezvládnem, a preto ak ani vám nie je aktuálna situácia ľahostajná, pomôžte aj vy. ❤️ . . #ecology #spaky #odpadky #vezmisima #pomoz #planeta #nasazem #niesomlahostajna #pomozajty #spolutozvladneme #savetheplanet #zbieramespaky #zbierajohorky #collectingcigarettebutts

A post shared by SOFIA | TRAVELING (@ssofokles) on

View this post on Instagram

ak ste sledovali naše stories tak už viete, ako sme si užili posledný predĺžený víkend☺️ čistením vodnej nádrže ružín♻️ a pod užili myslím naozaj užili! až tak, že sa tento víkend chystáme znova👏🏼 vylovili a vyumývali sme si motorečku, na ktorej sme sa potom ešte dva dni spúšťali😁 ak si to nestihol, videá sú uložené v highlightoch #cistime🇸🇰 na profile! . . srdcervúci je pohľad na všetok ten odpad.. ľud je hlúpy a nezodpovedný🤢 ale o čo väčšia je radosť, keď odchádzaš s dobrým pocitom a spokojnou dušou, po tom čo si vyzbieral vrecia odpadu a príroda🌿 môže znova dýchať!💛 . . 👉🏼 ČISTENIE RUŽÍNA 8.-10. MÁJ 👈🏼 ak ešte nevieš čo s predĺženým víkendom, chceš si užiť krásu prírody, čerstvý vzduch a chceš urobiť niečo užitočné, zavolaj kamošov a pridaj sa k tejto akcii☺️🌿 info sme už dávali do spomínaných highlightov na profile, ale ak potrebuješ usmerniť, kľudne nám napíš📨 . . 👉🏼 nezabudni potom pridať storku a označiť @automposlovensku aby sme ťa aj my mohli vidieť a prezdieľať!🥰 . . #ruzin #cistimeruzin #cistimeslovensko #vezmisima @milan_bezmapy #trashtag #slovakia #pureslovakia #slovensko #cestujemeczsk #slovakianature #slovakiatrip #cestovanieposlovensku #vazimesirodnykraj #automposlovensku #couplegoals #naseslovenske #instasvk @slovakia__nature #slovaktrails @maki_the_traveller #thisisslovakia #environmental #puresvk #purenature #zachranmeplanetu #travelgram #travelcouple #makeitcount #slovenskonafotke #slovenskovsrdci #livingslovakia

A post shared by 𝐕𝐀𝐍𝐋𝐈𝐅𝐄 𝐓𝐑𝐀𝐕𝐄𝐋𝐂𝐎𝐔𝐏𝐋𝐄 🇸🇰 (@automposlovensku) on

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife