instagram.com/richardmullerofficial

Richard Müller si uplynulé mesiace vychutnal po svojom. Intenzívne sa venoval synovi, počúval a tvoril hudbu a čítal knihy. Z koncertov býva  v poslednom čase podľa vlastných slov veľmi nervózny.

Čím je starší, tým je to horšie

„Napriek tomu, že reakcie ľudí bývajú výsostne dobré, sú už koncerty pre mňa čoraz väčší a väčší stres. Síce aj v tom najťažšom období, keď sa na moje vystúpenia prišli pozrieť, aby sa presvedčili, či som blázon alebo ešte stále v poriadku, odchádzali všetci spokojní a dali mi obrovskú energiu – to bola pre mňa v tom čase veľká pomoc a teší ma, že s ľuďmi dokážem stále komunikovať v pozitívnom svetle. Považujem to vo svojom živote za strašne dôležité, no aj tak ma už koncerty znervózňujú,” vyjadril sa Müller v rozhovore pre agentúru SITA.

“Ešte som o tom asi nehovoril, raz som sa pýtal aj pána Lasicu, či máva trému a v akom veku to tak poľaví a on mi povedal, že čím je starší, tým je to horšie. Úplne by som sa s tým stotožnil. Je to strašný stres. Niekomu to nevadí, inému to vyhovuje, ďalšiemu vyložene chýba, každý sme iný,“ dodal známy spevák.

V uplynulých mesiacoch mu teda vystúpenia nechýbali, čas si užil v pokoji po svojom a poriadne si oddýchol. Zároveň vyjadril ľútosť voči svojim kolegom z brandže: “Mrzí ma, čo sa deje, že mnohí nemajú teraz z čoho žiť. Nezaslúžime si takéto postavenie, no sám neviem, čo sa dá robiť a ako by som tomu pomohol. Musíme to len nejakým spôsobom prečkať…”

Sem-tam ho kopne malá múza

Na texty si vraj momentálne netrúfa, v tomto smere úzko spolupracuje najmä s Petrom Uličným. „Napriek tomu, že veľa čítam, nepíšem teraz nič. Nedávno som, napríklad, za mesiac prečítal memoáre Pavla Kohouta, ktoré majú asi 890 strán, no na písanie nemám. Moja stará mama tomu hovorila Sitzfleisch, pohodu a vysedieť to… Inak s Petrom stále pracujeme tak, že keď mi napadne nejaký slogan alebo titulok, tak mu to pošlem a jeho to buď chytí alebo nechytí. Ale poväčšine chytí a vznikne, ako to on už má vo zvyku, výborný text. Takto my kooperujeme,“ priblížil Müller. Dodal, že nepatrí medzi umelcov, ktorí by vyťahovali zo šuflíka svoje dávne texty. Vysvetlil, že v slávnom období s Jarom Filipom vždy dotiahli všetko do konca.

Po knižke Texty, ktorú vydal minulý rok, sa mu už v tejto chvíli nechce ani nič ďalšie publikovať. „Som na to lenivý a je tam ešte jeden zásadný problém, že keby som už šiel niečo písať, tak by som sám veľmi jednoznačne trval na tom, aby to bolo od A do Z absolútne úprimné a sú, žiaľ, mnohé obdobia v mojom živote, ktoré si nemôžem dovoliť napísať do knihy… Cítim ich ako určitý úlet, na ktorom nemám chuť momentálne participovať. A nie som ani ochotný zarábať na svojom živote. Aj som sa už párkrát skúšal pustiť do denníka, ale tam je takisto ten problém, lebo ísť po povrchu znamená klamať, a to sa mi zdá ako vrchol neetickosti. A všetko to zo seba vyvrhnúť by tiež nebolo pravdepodobne na mieste,“ pousmial sa. Rovnako priznal, že sa chce ťažším obdobiam vyhýbať. Nie je dobré, aby si si ich pripomínal, ale sám uviedol, že ešte ich výrazne nepreskočil.

Prítomnosť

Podľa známeho umelca sa treba však sústrediť predovšetkým na to, čo je tu a teraz. „Dnes som šťastný, teší ma moje malé dieťa, tešia ma strašne moje veľké deti, milujem muziku, knižky, filmy, všetky veci, ktoré prichádzajú, to ma napĺňa do takej miery, že som spokojný. Síce si chvíľami vyčítam, že som málo aktívny, no vzápätí si vždy hovorím, že ‘Svojho času si bol aktívnejší a nemal si k tým aktivitám nejaký silný vzťah…’ Táto ‘nuda’ je mi oveľa bližšia a vzdialenejšie sú tie ostatné aktivity, ktoré boli. No radšej nuda ako aktívne stavy, ktoré nemajú s triezvym pohľadom na vec nič spoločné,“ uzavrel spevák.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieŠoubiznis & Hot News