Štedrý deň so sebou prináša veľa zvykov a tradícií, ktoré mnohí ľudia dodržiavajú. Vybrali sme pre teba tie najznámejšie zvyky, tradície a povery, ktoré určite poznáš.

Celodenný pôst

Azda najzaužívanejším zvykom vo všetkých rodinách je celodenný pôst až do štedrovečernej večere. Jesť by sa malo začínať až vtedy, keď sa na oblohe zjaví prvá hviezda. Samozrejme, v dnešnej dobe už nie je pôst striktný, no nemali by sa jesť veľké porcie jedla a ani nič ťažké.

Hádzanie topánkou (papučou)

Slobodné ženy si na Štedrý deň môžu zobrať svoju najobľúbenejšiu obuv do ruky a obrátiť sa chrbtom k dverám. Tú potom hodia za seba a keď bude špička topánky ukazovať k dverám, žena sa vydá, ak ukáže opačne, ešte rok bude nezadaná.

Orechové škrupiny

Pre zadané ženy je toto určite známa tradícia. Žena a jej partner rozpolia orech, dajú do škrupiny sviečku a následne ich dajú do vody. Ak sa polovice k sebe priblížia, láska im vydrží, keď sa rozdelia, budúci rok sa rozídu.

Spojené nohy stola

Podľa zvykov a tradícií musia byť nohy štedrovečerného stola previazané reťazou (alebo stuhou) ako symbol súdržnosti rodiny. Taktiež by sa od stola nemalo odchádzať, kým sa všetci nenajedia. Ak by sa niekto postavil, podľa povery by mu to prinieslo smrť.

Tanier navyše

Na štedrovečernom stole by mal byť vždy jeden tanier navyše. Robí sa to pre neznámeho hosťa, ktorý môže večer prísť – pocestný. Tanierom navyše sa však uctieva aj člen rodiny, ktorý v danom roku zomrel.

Bohatá štedrovečerná hostina

Po celodennom pôste má byť večera bohatá. Pod taniere sa dávajú peniaze a šupinky z kapra – pre šťastie a finančné bohatstvo v budúcom roku. Popri tradičných jedlách nesmie na stole chýbať cesnak a jablko – ak sa po prekrojení jablka objaví v strede hviezda, rodina bude celý rok zdravá. Taktiež existuje zvyk, že z medu urobí hlava rodiny ostatným členom krížik na čelo. Symbolizuje to požehnanie a láskavosť.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.