Prihlás sa na odber notifikácií a dostávaj najlepšie články, kvízy a horoskopy z Odzadu.
Zapnúť notifikácie

Tieto značky pochopili, že naša história a folklórne dedičstvo sú hodnotným zdrojom inšpirácie a nevyčerpateľnou studňou nápadov. V ich moderných „krojoch“ sa nemusíš hanbiť prísť na festival či dokonca do práce.

Je folklór niečo dávno mŕtve a zastarané, čo už nepatrí do dnešného moderného sveta? Ani omylom! Našťastie si Slováci dobre uvedomujú silu tradícií a ich unikátnosť, ktorú z amerického trhu veru neodkopírujeme. Toto sú značky, ktoré sa rozhodli, že motívy a vzory, ktoré si pamätajú ešte naši starí rodičia, zbavia pachu naftalínu a vdýchnu im dušu modernej doby. Podarilo sa im vytvoriť moderný dizajn, ktorý v sebe stále nosí ducha časov minulých.

1. Folková

folk1

Foto: :facebook.com/folkova

Folková predstavuje slovenskú značku ručne vyrobených doplnkov, ktoré sú inšpirované našim folklórom. Vznikla v máji 2015 a jej charakteristickým prvkami sú predovšetkým výšivky, ktoré sú vždy unikátom. Za celým procesom stojí Karolína Hrušková, ktorá sa stará o návrhy, výšivky ako aj konečné spracovanie každého jedného výrobku.

folk2

Foto: facebook.com/folkova

2. Ahaslovakia

ah1

Foto: facebook.com/ahaslovakia

Cieľom projektu ahaslovakia je pripomenúť Slovákom výnimočnosť tradičného slovenského remesla, konkrétne ornamentiku ľudových výšiviek a ukázať ich nadčasovosť v spojení so súčasnými trendmi v grafickom dizajne. Výšivka nepatrí len do etnografického múzea, ale je to fenomén, ktorý sa dokáže prispôsobiť dobe a spolupracovať so súčasným umením. Jasne je to vidieť aj na ich produktovom rade, ktorý je plný kúskov nesúcich jedinečnosť slovenského dizajnu.

3. Aidastyle

k

Foto: facebook.com/AidaStyle

Ak patríš medzí ľudí, ktorí nechcú byť súčasťou šedých más a miluješ farebnosť táto značka ťa zrejme osloví. Veci z Aidastyle sú naozaj originálne, je v nich kus poctivej ručnej práce a samozrejme kúsok srdca. Aida ponúka mikiny s našim typickým motívom kohútika jarabého, ale aj celú škálu športového oblečenia s pestrými slovenskými vzormi.

koh2

Foto: facebook.com/AidaStyle

4.Made in ČSSR

made

Foto: madeincssr.sk
Za touto značkou stoja dvaja nadšenci. Adam vyštudoval dizajn a Rišo zase informatiku. K založeniu Made in ČSSR ich inšpiroval predovšetkým československý dizajn. V dvadsiatom storočí vzniklo totižto v Československu veľa produktov, ktoré mali na svoju dobu, zvučné meno nielen vo východnom bloku ale aj vo svete. Na mnoho výrobkov sa časom zabudlo, zapadli prachom, no chalani sa rozhodli, že týmto ikonickým produktom znova vdýchnu život.

made1

Foto: madeincssr.sk

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.