Terézia Feňovčíková je módna dizajnérka a tejto svojej profesii sa aktívne venuje. Vytvorila si svoju vlastnú značku oblečenia pod názvom freier. Tá skrýva najmä pánske modely, no ako sama tvrdí, nevyhýba sa ani ženám, keďže jej modely môže nosiť naozaj ktokoľvek, nezáležiac od pohlavia. Nájdeš ju na Facebooku aj na Instagrame. Viac ti o sebe ale prezradí v rozhovore.

Ahoj, môžeš nám povedať, ako by si charakterizovala svoje modely, čím sa podľa teba odlišujú od iných a čo je pre ne najtypickejšie?

Svoju tvorbu charakterizujem slovným spojením surový dizajn. Neustále spájam čistotu krajčírskych detailov a surového narábania s materiálom či strihom ako takým, napríklad formou predimenzovanosti. Myslím, že diváci už vedia spozorovať môj rukopis, ktorý najlepšie vykresľujem pri košeliach, bundách či kabátoch. Hmota a vrstva je základom pre moje formovanie strihu, ale aj celkového vzhľadu outfitu. Sústreďujem sa najmä na mladšiu generáciu a tomu prispôsobujem aj vizuálnu formu a druh odevu.

zdroj: Facebook Freier

Čo predstavuje tvoja kolekcia Intersonic, čím si sa pri jej navrhnutí inšpirovala a čo si ňou chcela povedať ľuďom?

Intersonic som venovala mojim dvom bratom a nášmu spoločnému detstvu. Pamätám si ich ako veľkých bratov, a to sa snažím preniesť do nadrozmerných strihov. Ich obľúbených hrdinov z detstva som použila ako vzor potlačí, na ktorých som spolupracovala s Resell Store Flace. Náladou som sa dostala do deväťdesiatych rokov, čomu som prispôsobila aj styling a hudobný sprievod. Ľudia si vždy z kolekcie zoberú to, na čo majú momentálne chuť. A vychádza z toho vždy akýsi výcuc, ktorý si sami pretlmočili. Či pôjde o celkovú atmosféru a emóciu, ktorú show priniesla alebo farby, vzory či strihy je v podstate jedno. Dôležité je, aby im v pamäti zostal aspoň jeden okamih.

Mohla by si nám popísať, aká bola tvoja cesta k módnemu návrhárstvu a akým spôsobom si sa dostala až tam, kde si teraz?

Študovala som odevný dizajn na VŠVU, kde  som sa dostala až na tretí pokus a popri skúšaní som navštevovala Univerzitu Komenského (PdF UK) a neustále pracovala na svojom zlepšení. Toto bolo v danom období pre mňa trochu frustrujúce, no dnes to považujem za najlepšie rozhodnutie prijímacej komisie. To, že chceš dosiahnuť stanovený cieľ, ťa núti začať rozmýšľať inak a hľadať ďalšie možnosti vyjadrovania. Štúdium na VŠVU bolo skvelou školou naučiť sa rozmýšľať a pracovať s názorom a kritikou. Byť jeden druhému ťahúňom, tak ako funguje zdravá konkurencia, bolo perfektnou prípravou a inkubátorom nápadov. Vďaka tomu dnes robím to, čo robím. A určite za zmienku stojí aj moja stredná škola, kde som maturovala v odbore modelárstvo a návrhárstvo odevov, ktoré ma skvelo pripravilo na technickú stránku odboru.

Prezraď nám, aký máš názor na módu ty, ako módna dizajnérka? Myslíš si, že majú Slováci vkus a vedia sa dobre obliecť?

Dobre obliecť znamená pre každého niečo iné a ja si nedovolím na túto otázku odpovedať priamo. Pre mňa je dôležitá autenticita jednotlivca a ak ju na ulici vidím, som šťastná.

zdroj: Facebook Freier

V čom vidíš najväčší nedostatok slovenskej módnej tvorby?

Módna tvorba na Slovensku nemá nedostatky, lebo dizajnéri sú pripravení pracovať v odbore a robia preto naozaj všetko. Skôr ide o priemyselné fungovanie značiek a módnych dielní. Tak, ako si to predstavujeme a túžime, aby fungovali je nesmierne náročné. Tento proces vyžaduje určitý počet ľudí, investíciu, množstvo času a trpezlivosti, čím po škole (a nielen po škole) disponuje a zároveň podporuje málokto.

Móda sa neustále mení a dizajnéri sa neboja predávať svoje oblečenie. Máš pocit, že majú Slováci celkom veľký záujem o módu a sú ochotní investovať peniaze do nadčasových a dizajnérskych kúskov?

Určite väčší ako pred piatimi rokmi a je vidieť, že stále viac hľadajú niečo iné. A to nielen produkt samotný, ale aj zážitok zo služby, ktorú mu ponúkame. Určite sú ochotní investovať, ale ako každý triezvy zákazník, musia sa nechať najskôr presvedčiť.

Je v tvojej blízkosti osoba, ktorá ti prináša inšpiráciu pri navrhovaní nových modelov? Alebo sa inšpiruješ všetkým, čo ťa obklopuje?

Inšpiráciám som otvorená a majú rôznu podobu. Niekedy sú rýchle a intenzívne, inokedy po nich pátram. Raz za čas sú to len formy, tvary či slová, za iných okolností postavy a skutoční ľudia. A určite sa nechávam podvedome ovplyvňovať aj osobami z okolia, ako napríklad pri poslednej kolekcii to boli moji bratia.

zdroj: Facebook Freier

Snažíš sa o to, aby tvoje kolekcie podliehali módnym trendom alebo ich jednoducho navrhuješ tak, ako chceš ty a nenecháš sa ovplyvniť trendmi?

Nechcem byť ovplyvňovaná trendmi pri navrhovaní, ale ak mi majú priniesť inšpiráciu, tak jednoznačne pri stylingu. Ovplyvňuje ma predovšetkým koncept a nálada, akú chcem spotrebiteľovi ponúknuť. Aby tam cítil mňa a môj rukopis, lebo to nevyprchá.

Vyhrala si súťaž Fresh Designer Fashion LIVE! 2017. Mohla by si nám popísať, čo ti prinieslo inšpiráciu a čím je táto kolekcia výnimočná?

V kolekcii som poukazovala na vplyv postkolonializmu na súčasný pánsky šatník. Vyhrala som sa najmä s vrstvením vzorov, farieb či strihov a s celkovým stylingom. Keď sa na kolekciu pozriem dnes, tak je stále určite výnimočná množstvom detailov, ktoré vybudovali celok a príbeh o pouličných orchideách, respektíve o spájaní strihových foriem. Podľa toho nesie aj názov Street Orchids.

Zo začiatku si navrhovala oblečenie pre dámy, teraz sú tvoje módne návrhy určené čisto len pánom. Mohla by si nám povedať, prečo je to tak? Čím ťa pánska móda tak zaujala, že si sa rozhodla venovať iba jej?

Áno, navrhovala som najskôr pre dámy, lebo to bolo automatické. No časom som zistila, že mi to nevyhovuje. Pracovala som s väčšou formou a s takým detailom, ktorý ich nerobil atraktívne, čo je asi prvoradé pre spotrebiteľku. Prirodzene som inklinovala k inšpiráciám z pánskeho šatníka, až som sa sama presvedčila, že to mi ide najlepšie.

zdroj: Facebook Freier

Aké sú tvoje plány do budúcna v oblasti módy? Chystáš nejakú novú kolekciu,  na ktorú sa môžeme tešiť?

Už sa v hlave chystá, dokonca ešte pred odprezentovaním Intersonic na Fashion LIVE! som vedela, akú tému túžim spracovať a čo nové si chcem vyskúšať. Určite sa môžete tešiť na spoluprácu s Flace, ale aj ďalšími dizajnérmi. Mojím cieľom je stále sa zlepšovať a postupne čeliť zahraničnej konkurencii, čo vyžaduje stratégiu a neustále učenie sa. Momentálne plánujem rozšíriť svoj tím.

Terézia, ďakujeme ti za rozhovor. Na záver sa ťa spýtam, či máš nejaký odkaz pre ľudí, ktorí by sa chceli venovať módnemu dizajnu?

Určite trpezlivosť a túžba chcieť je veľkou pomocou, ako dosiahnuť svoje ciele. Talent je veľkým plusom, ale  dôležité je vedieť aj odrieknuť si pohodlnosť, nebáť sa riskovať a stále skúšať niečo nové. Bez toho to totiž nepôjde. Určite držím palce každému, nech si plní svoje sny.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.