Všetci to poznáme. Raz za čas príde obdobie, keď jednoducho musíš dostať do hlavy mesiace učenia v priebehu týždňa, možno dvoch. Bez zbytočných slov, tu je krátky zoznam vecí, ktoré mne osobne pomáhajú učiť sa na dôležité skúšky efektívne a organizovane.

Krok č. 1 – Čistá izba, čistá myseľ

Určite nepremrhaj priveľa času upratovaním aby ti ostal čas aj na to učenie. Ale určite vieš že je oveľa lepšie učiť sa v upratanej miestnosti, kde sa cítiš pohodlne, dobre a nemusíš sa prehrabovať v kope papierov a kníh, oblečenia a kto vie ešte čoho všetkého.

•Krok č. 2 – Uprav si poznámky podľa seba

Zainvestuj do farebných pier, zvýrazňovačov, nálepiek, lepiacich papierikov, zakladačov… Je vedecky dokázané že farby pomáhajú lepšie si zapamätať daný text, napr. tvoje poznámky.

zdroj: unsplash.com

Krok č. 3 – Plán

Riaď sa podľa dôležitých písomiek či skúšok. Na ne si nechaj najviac času, rovnomerne si rozdeľ učenie na viac dní dopredu a ubezpeč sa že deň pred skúškou máš dosť času na opakovanie. Na tie menšie si nechaj aspoň dostatok času deň predtým. Ak sa potrebuješ na niečo učiť týždeň vkuse nezabudni si naplánovať aj oddych. Neopováž sa učiť stále, niekoľko dní bez prestávky. Nie je to zdravé a myslím že takto si robíš viac škody ako zisku.

Krok č. 4 – Využi svoju izbu

Ak si s nevieš dať rady povedzme s nejakým slovíčkom na cudzí jazyk alebo nejakým zložitým názvom, napíš ich na tie samolepiace papieriky, ktoré som spomínala skôr, nalep niekde na stenu, zrkadlo alebo proste niekam kam sa často pozeráš a hotovo. Takto ich budeš mať stále na očiach a určite si ich zapamätáš.

Krok č. 5 – Vytvor si prepojenia

Môžeš vytvoriť rýmy alebo krátke pesničky, aby si si niečo lepšie zapamätala. Alebo si to dané slovo môžeš jednoducho spojiť s niečim tebe blízkym, možno iným podobným slovom.

Krok č. 6 – Relaxuj

Posledný a asi najdôležitejší krok. Oddýchni si. Nemôžeš sa učiť nonstop, potrebuješ vypadnúť, ísť si vyvetrať hlavu, nabrať silu a hlavne chvíľu nemyslieť na všetok ten stres zo skúšok. Pozri, každý má sem tam momenty, keď pozerá zasnene do steny asi dve hodiny alebo scrolluje Instagram do tretej ráno. Nič to nie je, každý potrebuje vypnúť, takže na to nezabúdaj.

 

Prajem ti veľa šťastia. 🙂

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.