Hovorí sa, že ak nežiarliš, tak nemiluješ. Je v tom síce kus pravdy, ale to aj v tom, že aj žiarlivosť má svoje zdravé a nezdravé hranice. Žiarliť prirodzene, ak je tvoj chlap pohľadný je v poriadku, no žiarliť tak, že ho iba podozrievaš, kontroluješ a dávaš zákazy, je už priveľký tlak.

A to nie len na neho ako na chlapa, ktorému neverí vlastná žena, ale aj na teba samotnú. Ničíš si tým nie len vzťah a dôveru v ňom, ale aj vlastnú psychiku. Aj keď je žiarlivosť vlastnosť, ktorú má každá z nás v inom rozsahu, dá sa s ňou bojovať.

Začať by si mala tým, že nájdeš pôvod tvojej žiarlivosti. Žiarliš na neho iba preto, že je pekný a ženy sa za ním obzerajú alebo ti už dal dôvod na to, aby si ho podozrievala? Podviedol ťa niekedy? Alebo ťa podviedol tvoj bývalý a ty už zo strachu neveríš žiadnemu chlapovi?

Na všetky otázky si musíš pravdivo odpovedať. Ak si na tieto predošlé odpovedala za každým nie, tak aký máš dôvod? Pravdepodobne sa bojíš, že o neho prídeš, no vyzerá to tak, že bezdôvodne. Vo vašom vzťahu v takomto prípade zrejme chýba samotná dôvera.

Vyrieš si svoje pocity a neboj sa o tom porozprávať aj s ním. Namiesto toho, aby si bola ženou, od ktorej čochvíľa utečie, pretože to už budeš preháňať, buď ženou, ktorá je k nemu úprimná. Povedz mu, ak máš dôvod žiarliť na neho a prečo, a porozprávajte sa o tom, ako by ste to vedeli vyriešiť. Hlavne k sebe musíte byť na 100 % úprimní.

Určte si jasne „pravidlá“, vďaka ktorým sa do budúcna vyhnete zbytočným žiarlivostným scénam. Tie pravidlá nie sú dobré iba pre jednu stranu, mali by byť určené pre oboch. Napríklad sa dohodnite na tom, koľko slobodného priestoru obaja potrebujete, a kedy už chcete „mať prehľad“ o tom druhom. Volať mu každú hodinu s otázkou kde si vzťah veľmi neupevňuje.

Pracovať teda musíš aj s vlastným vedomím. Popremýšľaj nad tým, aké skľučujúce musí byť pre tvojho partnera, keď ho neustále konfrontuješ a vyvolávaš hádky. Je to pre váš vzťah dobré? Myslíš, že to takto smeruje k niečomu dobrému? Predstav si, že si na jeho mieste ty – ako by sa ti páčilo nemať od svojej polovičky dôveru?

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.