Unsplash/Aziz Acharki

Pre niekoho sú knihy únikom z reality, pre niekoho relaxom, a pre niekoho cesta plná dobrodružstva. Každopádne, knihy sú úžasným zabijakom nudy, zabavením hlavy a neposlušných myšlienok, a taktiež vstupom do nového sveta.

Radíš sa medzi knihomoľov? Poďme sa spolu pozrieť, či ním naozaj si!

“Pre mňa sú len dva druhy čitateľov. Tí, čo čítajú, aby si zapamätali. Potom tí, čo čítajú, aby zabudli.”- William Lyon Phelps

1. Vôňa kníh

Keď bude toto čítať niekto, koho knihy absolútne nezaujímajú, pomyslí si o tebe, že si nejaký divný závislák. Ale netvrď mi, že nemiluješ vôňu kníh! Tento bod musí poznať  každý knihomoľ. Prídeš domov s novou knihou a prvé čo urobíš, pred tým ako ju otvoríš a začneš čítať, je, že ju ovoniaš. Znie to fakt zvláštne. Ale vôňa kníh je neopísateľná a upokojujúca.

2. Je ti jedno čo použiješ ako záložku

Ak si pravou knihomoľkou, tak veľmi dobre vieš, že záložiek nie je nikdy dosť! Stále nejakým spôsobom miznú ako ponožky. Takže, keď ťa niekto preruší od čítania, je ti jedno, či ako prvý schmatneš telefón, nabíjačku alebo sponku do vlasov. Jednoducho to zacvakneš medzi rozčítané strany a ideš.

3. Stále nové a nové knihy

Toto je doslova problém každého knihomoľa. Na poličke ti leží nespočetne veľa neprečítaných a rozčítaných kníh, ale ty aj tak scrolluješ po internete a čítaš recenzie na ďalšie a ďalšie knihy. Prídeš domov s novými pár kusmi a potom si v hlave vynadáš, prečo si to zasa urobila. Problém knihomoľov!

“Najhoršie na nových knihách je to, že nám bránia v čítaní starších.” – Joseph Joubert

4. Zakladanie rohov je hriech!

Ak si zakladáš rohy na knihách, nie je ani jediná šanca, že si knihomoľom. Jednoducho, nie, to nie je povolené. Každý knihomoľ sa o svoje knihy stará 7x do týždňa, vysáva z nich prach a utiera poličky, na ktorých sú posadené, len aby boli v čo najlepšom poriadku. Založením rohu na knihe jej ubližuješ! Predstav si, že by ti niekto zlomil ruku! Áno, presne tak, lámeš knihe strany!

5. Peniaze na seba neobetuješ, ale na knihy áno

Ideš do obyčajných potravín a všetko sa ti tam zdá brutálne drahé. Ale kniha, ktorá je z 20€ zlacnená na 18€, je neuveriteľná ponuka, ktorú už nikdy v živote nedostaneš, takže si ju musíš hneď kúpiť. A je ti vlastne jedno, koľko peňazí minieš na knihy. Knihy sú pre teba celý svet!

“Keď mám málo peňazí, kupujem si knihy. Keď mi z toho niečo ostane, kúpim si jedlo a šaty.” – Erasmus

Ak si sa našla vo väčšine týchto bodov, si jednoznačný knihomoľ, ale ak nie, za knihomoľa sa radšej ani nepovažuj. Knihy sú predsa naši miláčikovia!

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife