BILLA

Obľúbená pochúťka postavičky zo seriálu Simpsonovci je oveľa komplikovanejšia, než by sa zdalo. Donuty síce pochádzajú z Ameriky, ale tieto šišky s prázdnym stredom si získali ľudí po celom svete. Ak chcete vedieť, ako chutí donut z rúk 80-ročného pekárskeho remesla, vyberte sa sem.

  • Deň donutov oslavujeme od roku 1938, pričom tento rok pripadne na 4. júna
  • najväčší donut vážil skoro dve tony a mal 5 metrov

Donut je guľatá šiška z kysnutého cesta, ktorá sa od podobných druhov pečiva odlišuje vyrezaným, chýbajúcim stredom. Prečo má šiška práve takýto tvar, nie je presne známe. Jedna historická verzia hovorí o tom, že donuty sa pôvodne vyrábali bez diery, no cesto uprostred šišky sa často neupieklo dostatočne dobre. Pekári preto začali prostriedok donutov vykrajovať ešte pred ich upečením, a tak vraj vznikli donuty, ako ich poznáme dnes. Pôvod tejto pochúťky je v Spojených štátoch amerických, kde sa dodnes teší veľkej obľube. Až takej, že od roku 1938 sa vždy v prvý júnový piatok oslavuje Deň donutov. Korene tohto dňa siahajú do obdobia prvej svetovej vojny, keď americkým vojakom na fronte nosili členovia Armády spásy donuty a kávu ako sladkú pripomienku domova. Deň donutov sa už stihol rozšíriť do mnohých krajín sveta, pričom tento rok pripadne na 4. júna.

zdroj: BILLA

Najväčší mal takmer dve tony

O obľúbenosti donutov v krajine ich pôvodu vypovedá aj počet kusov, ktoré vyrobia americké pekárne – ročne viac ako 10 miliárd. Obyvatelia USA sú ochotní si za túto sladkú pochúťku aj poriadne priplatiť, čo potvrdzuje fakt, že najdrahší donut na svete sa predal za viac ako 1000 dolárov. Posypaný bol zlatom a naplnený exkluzívnym džemom z luxusného šampanského vína. Najväčší donut, aký kedy vyrobili, zas vážil 1,7 tony, pričom jeho veľkosť dosahovala päť metrov. A keďže USA sú mekkou filmového a zábavného priemyslu, donuty sa postupne stali aj pevnou súčasťou sveta pop-kultúry. Azda najviac ich preslávil animovaný seriál Simpsonovci, v ktorom si tieto sladké šišky rád vychutnáva Homer Simpson, hlavná postava seriálu a otec žltej rodinky. Zaujímavosťou je, že Matt Groening, tvorca Simpsonovcov, pomenoval postavu Homera po svojom otcovi, pretože ich spájala spoločná láska k donutom.

Chuť 80-ročného remesla

Donuty sa dnes vyrábajú v stovkách príchutí, pričom môžu byť ozdobené farebnými polevami či rôznymi posýpkami. Pôžitok z lahodných šišiek teraz prináša spoločnosť BILLA. Svojim zákazníkom ponúka donuty prémiovej kvality a chuti od pekárne La Lorraine, ktorá má viac ako 80-ročné skúsenosti v pekárenskom a mlynskom priemysle. La Lorraine vyrába pečivo s autentickou chuťou, pričom každý kus nesie jej jedinečný podpis. V predajniach BILLA zákazníci nájdu v praktických krabičkách niekoľko druhov donutov z tejto pekárne. „Veríme, že ponukou sladkých donutov potešíme všetkých zákazníkov, ktorí radi maškrtia a zároveň radi objavujú nové chute. V našich predajniach ich vždy nájdu čerstvé a pripravené z tých najkvalitnejších surovín. Samozrejmosťou je u nás v BILLA super cena,“ povedala Kvetoslava Kirchnerová, hovorkyňa BILLA.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife