Vlasy zapletené do dvoch vrkočov a zviazané veľkou červenou mašľou. Školská taška plná novotou zapáchajúcich kníh a odhodlanie v tvári. Tak začína „dobré dievča“ svoju novú etapu života. Je prváčkou, a to ako sa zapíše dnes, sa s ňou ponesie možno aj celý život. Preto ticho sedí, na každého sa usmieva a hľadá oči, v ktorých nájde to isté, čo je napísané v tých jej.

Odzadu.sk
Staň sa blogerkou

Hlavy spolužiakov sa však otáčajú na každú stranu. Niektorí si niečo šepkajú, nenápadne pokukujú po ostatných a iní nervózne podupkávajú nohou. Zdá sa, že ona je v triede jediná, ktorá nikoho nepozná. Doteraz jej však ešte nikto nepovedal „ver si, dôveruj sama sebe a buď vždy odhodlaná niečo dokázať“, a tak naďalej len ticho sedí s hlavou plnou myšlienok a čaká… Možno sa aj spolieha, že „osud“ to nejako zariadi…

Roky pomaličky plynú a hoci má ešte stále problém zoznámiť sa s niekým novým, dnes sa už nepotrebuje predstavovať. Všetci ju poznajú ako tú, ktorej známky prezentujú ich školu, na ktorú sa dá vždy spoľahnúť, a ktorá nikdy nepovie nie. No to však iba zo strachu, že by sa na ňu niekto mohol nahnevať, že by mohla o niekoho prísť… A mať „skutočných“ priateľov je pre ňu predsa také dôležité…

foto: pexels.com

Nikdy nepatrila k tým kráskam, ktoré by oslňovali lesklými dlhými vlasmi ako vystrihnutými z reklamy na novú značku šampónu. Tie jej, keď práve neleteli na podlahu, tak si len tak viseli prilepené na hlave a beznádejne hľadali stratený objem. Darmo sa nimi snažila hádzať a vytvoriť tak dojem bujnej hrivy. Zakaždým tento pokus skončil rovnako, a to s vlasmi prilepenými na nie práve dobre nanesenom rúži. A hoci puberta na jej správaní nezanechala veľa stôp, tak jej tvári to dala za to „vyžrať“. Dennodenne zvádzala boj proti škaredým bodkám, ktoré bombardovali každý kúsok jej tváre. Krycí krém, make up, korektor… Nimi začínala každý nový deň. Hanbila sa za to, že nie je taká dokonalá a prirodzene pekná ako dievčatá, ktorým toľko závidela.

31632018985_c24b5ab613_k

foto: thoughtcatalog.com

Prvého frajera, prvú pusu, no i prvý sex, malo mnoho jej kamarátok už istú dobu za sebou. Ona však zatiaľ stále nespoznala nikoho, koho by očarila, kto by očaril ju a kto by jej večer mohol poslať aspoň jednu trápnu smsku. Teraz to už zďaleka nebolo preto, ako vyzerá. Veď z veľkej miery vďaka rozvíjajúcemu sa kozmetickému priemyslu a vhodne zvolenému vyzývavému, no nie „lacnému“ oblečeniu, sa z nej stávala krásna, pomaly dospelá žena. Sebadôvera, sebavedomie ale aj sebauznanie bolo však to, čo jej chýbalo a čo jej dovolilo nemať rada samú seba…

Tak ako to každý očakával, časom sa všetko zmenilo. Priateľ jej priniesol do života presne to, čo jej tam chýbalo. Lásku, pocit istoty a pocit toho, že je dôležitá. Že je pre niekoho celým svetom, stredom vesmíru a že zrazu ona, ktorá vždy zaspávala sama s rukou pod vankúšom, dnes spí vedľa niekoho, kto nielenže drží pevne jej ruku, ale kto objíma celú jej dušu. To, čo jej on dal, čo ju naučil, jej už nikto nemohol zobrať. Spolu zažívali to, po čom mnohí len túžia a čo sa v romantických filmoch objavuje ako klišé, ktorému nikto neverí.

Po niekoľkých rokoch spoločného života však pocit, ktorý v nej vzbudzoval, a ktorý ju „nútil“ milovať len jeho, zoslabol. Zrazu harmónia, istota, láska, rodina, zázemie prestali byť prioritami a začali byť akousi nudou. Ozvali sa jazvy, ktoré jej mladosť spôsobila, a tak hnaná túžbou po nepoznanom a nepreskúmanom, posilnená narastajúcim sebavedomím a opojená chuťou zažiť nezažité, podľahla. Podľahla sladkým rečiam chlapov. Chlapov na sociálnych sieťach, chlapov v kaviarňach, v autobusoch… Nevyberala si podľa vzhľadu, stačil jej len proste „charakter“ a dovolila mu vniknúť do svojho súkromia. Nechala sa zviesť z cesty, ktorou tak dlho kráčala.

foto: pexels.com

Vzorné dievča z dobrej rodiny… Stratila zásady, stratila samú seba a vymenila to za obdiv, túžbu a hladné pohľady mužov. Konečne našla pozornosť, ktorá sa jej nedostala počas doby, keď mala ešte len „násť“, počas toho, kedy potom tak veľmi túžila…

Využila to, čo jej život ponúkol, pričom nevedela, že je to len prekážka, ktorou ju skúša. Zneužila, že našla niekoho, kto ju slepo miloval a dôveroval prázdnym slovám, ktoré v minulosti možno myslela vážne. Dnes chcela len dohnať to, čo zameškala. Vyskúšať to, čo celý život odsudzovala a preskúmať dôvod, pre ktorý sa jej tak zle pozeralo na svet.

Vedela o všetkom, čo môže stratiť a rovnako si uvedomovala, že to nemôže skončiť dobre, no boli to slabé argumenty proti tomu, čo momentálne prežívala. Posadnutá potrebou uznania a chvály, ktorú nikdy ako dieťa nedostala od tých, čo mala, sa z nej stala jednoducho mrcha, ktorá nedokázala byť viac vernou.

cover photo: www.pexels.com