Canon portréty
Canon

Profesionálna fotografka a vášnivá cestovateľka Nina Skalíková odkrýva tajomstvo rozdielu medzi cvakaním a fotením. Dobré svetlo a kvalitný fotoaparát – to je základ na fešný portrét.

Hoci Nina pôsobí ako drobné žieňa, nerobí jej problém vyraziť na sólo výpravy do sveta. Objektívom už stihla zvečniť momenty z viacerých exotických krajín. Pochváliť sa však môže najmä fotením známych tvárí zo showbizu, slovenských missiek či fashion-bloggeriek. “Tajomstvo rozdielu medzi cvakaním a fotením je o pár základných pravidlách, na ktoré si rýchlo zvyknete, lebo skrátka fungujú,” hovorí Nina.

Svetlo dokážeme ešte vylepšiť

Bez ohľadu na to, či niekoho fotí v interiéri alebo exteriéri, Nina si ako prvé prejde miesto, kde fotí. Poobzerá sa, čo je tam zaujímavé a aké je tam svetlo. Spraví pár cvičných záberov, aby správne nastavila fotoaparát. Pri fotení portrétov vnútri má rada čistý vzdušný priestor zaliaty denným svetlom, s minimom dekorácií. Vtedy netreba žiadne umelé svetlá či blesky.

“Na foteniach si niekedy pomáham aj takzvanou odrazkou, ktorá prinavracia stratené svetlo.” Ak chceš, aby tvoje portrétové fotky vyzerali trochu profesionálnejšie, môžeš si takúto odrazku vyrobiť aj doma – napríklad kartón alebo obrazový rám formátu A3 obalíš bežnou hliníkovou fóliou. Ak tvoj model sedí bokom k oknu a polovicu tváre má zaliatu denným svetlom, odrazku vhodne opri z opačnej strany, aby odrážala denné svetlo na zatienenú polovicu tváre. Zmäkčíš tak svetelný kontrast. A naopak, ak je svetla priveľa, rozptýliť ho pomôže clona na okne, hustejšia záclona alebo klobúk so širšou strieškou.

Canon
zdroj: Canon

Najprv nastavujeme clonu

“Obľúbenosť objektívov, s ktorými fotím ľudí, sa mi mení každým rokom, momentálne je mojím obľúbencom tridsaťpäťka.” Ako prvé na objektíve nastavuj clonu. Podľa nej potom dolaďuj citlivosť a čas.

Fotoaparát vie automaticky ostriť na oči

“Pri fotení portrétov ostrím na oči. Je skvelé, že nové fotoaparáty ako Canon EOS R50 majú túto funkciu zabudovanú v sebe. Ostria na oči automaticky, čiže sa nemusíte báť, že by ste mali oko rozmazané.”

Canon
zdroj: Canon

Podľa Niny fotenie dobrého portrétu bez problémov zvládneš na bezzrkadlovke Canon EOS R50. “Na týchto fotoaparátoch je skvelé aj to, že si ich viete prepojiť s appkou v mobile a fotky z neho si hneď stiahnete priamo do telefónu.” Ešte jeden ťuk v appke a obrázok môžeš vytlačiť na bezdrôtovej tlačiarni Canon Selphy CP1500 ako malý milý darček z fotenia.

“Pár základných pravidiel a potom už len fotiť, fotiť a fotiť, aby ste to dostali do krvi,” usmieva sa Nina. Najdôležitejšou ingredienciou pri fotení je však radosť. “Pretože keď sa teším, tak viem, že to bude dobrá fotka.”

Ako na dokonalý self-portrét, čiže “trochu” iné selfíčko

Nina naučila modelku z predchádzajúceho fotenia, štylistku Janku Kočišovú, ako používať tieto základné pravidlá, aby vedela dobre odfotiť samu seba napríklad pri cestovaní.

Kompozícia

“Na začiatok si musíš vybrať nejakú scénu, kde chceš fotiť. V tomto jednoduchom prostredí máme zaujímavé okno, ktoré ti zároveň dodá svetlo do tváre, to potrebujeme pre dobrú fotku. A potom je už na tebe, či budeš fotiť portréty, celú postavu, a tak ďalej,” vysvetľuje Nina.

Statické uchytenie

Stabilne rozložený statív je pri autoportréte nenahraditeľný. Nina s Jankou doň pevne uchytia fotoaparát Canon EOS R10. “Jani, dávaj pozor na to, aby si nemala ten foťák nakrivo. Vždy sa drž buď horizontu, alebo rovných stien.”

Diaľková samospúšť

“Cez appku Canon Camera Connect vidíš presne to isté, čo tvoj foťák. Aj spúšť ovládaš na diaľku,” ukazuje Nina Janke na mobile.

Zaostriť na oči

Foťák to dokáže automaticky vybaviť za teba. Nina radí Janke: “Keby si chcela fotku spraviť ešte zaujímavejšou, vymeníš objektív za 85mm, ktorý má nižšiu clonu a tým pádom budeš mať pozadie viacej rozostrené.”

Canon
zdroj: Canon

Janka po pár testovacích záberoch v štúdiu vyráža do terénu, aby si všetko vyskúšala sama. Nájde vhodné miesto, rozloží statív, uchytí doň fotoaparát, nastaví clonu, doladí čas a citlivosť, automatické ostrenie na oči. Skontroluje, či sú fotoaparát Canon EOS R10 a mobil spárované. Už len oživiť scénu vlastným úsmevom a na diaľku stlačiť spúšť.

Potom stačí vybrať najlepší záber a cez aplikáciu ho vytlačiť na bezdrôtovej minitlačiarni Canon ZOEMINI, podobnej veľkosti ako jej smartfón. Jednoduchšie už to byť nemôže!

Viacej inšpirácií nájdeš tu. Navyše s kódom 15CANON teraz môžeš využiť zľavu 15 % na vybrané produkty v e-shope NAY. Akcia platí od 1. 6. 2023 do 15. 7. 2023.

Viac z kategórieLife