To, čo urobíš so svojím talentom je len na tebe. Peter Čákovský, s ktorým som dnes urobila rozhovor, je mladý muž a môže byť pre teba inšpiráciou, aby si začala pracovať na svojom talente.

Peter začínal ako samouk s obyčajným fotoaparátom a vypracoval sa na úspešného, v zahraničí poznaného fotografa.

Mohol by si našim čitateľkám v krátkosti predstaviť trošku bližšie to čomu sa venuješ?

Ahoj, tak venujem sa fotografovaniu a spracovaniu digitálnej fotografii. Chytilo ma to natoľko, že sa tomu venuje dodnes. Momentálne teda aj profesionálne. Najradšej mám surrealizmus, fantasy a tak trošku scifi. Uvidíme ako to pôjde ďalej. Ďalej sa venujem aj tvorbe game-designu a 3D-éčku. Jednoducho ma baví skoro všetko, čo sa týka PC grafiky.

Sense-of-Light

foto: Peter Čákovský

Aké boli tvoje začiatky a čo všetko si musel urobiť pre to, aby si sa vypracoval na takú úroveň akú máš dnes, pretože všetci vieme že úspech nepríde po kúpení sa fotoaparátu…

Presne tak 🙂
Začínal som fotografovať ako každý iný, no časom mi začala fotka pripadať príliš fádna a chcel som tam mať kúsok zo seba. A práve ten kúsok som nemal ako odfotiť. V tom čase som nepoznal spôsob, ako spojiť ten môj kúsok do fotografie. Nepoznal som koláže, ani že sa niečo také dá vôbec vytvoriť. To som spoznal až neskôr, ale je to len dobre. Za ten čas som sa naučil aspoň ovládať digitálny fotoaparát (kompakt s pokročilejšími funkciami, zrkadlovka prišla až časom) a získal aké také fotografické videnie. Aby som svoje fotky viac prikrášlil, začínal som hľadať zaujímavé programy na úpravu fotografii. Pri nich som zistil, že to upravovanie ma baví snáď viac, ako samotné fotenie. Ale už sa to našťastie vracia na hranicu 50/50. (smiech)

Maintenance

foto: Peter Čákovský

Stretol si sa niekedy s nepochopením tvojej tvorby?

Áno, dosť krát. Stalo sa mi, že ľudia nepovažujú moje práce za fotografiu, čo je teda aj z časti pravda, čistá fotografia to nie je. To je ešte v pohode. Viac mi vadí, keď mi povedia, že na čo to robím, že to nemá žiadny význam.

Autumn-Whirlpool

foto: Peter Čákovský

Koľko času denne venuješ, nielen práci na fotkách a rôznych kolážach, ale aj zdokonaľovaniu sa a štúdiu nových vecí v tejto oblasti?

Fotografii a kolážam sa dnes venujem, žiaľ, podstatne menej ako kedysi. Nie je toľko času popri inej práci na všetko. A ako som spomenul, venujem sa aj tej 3D tvorbe. Ale keď ma nejaká práca chytí, dostanem nápad, tak ma to pohltí aj na celé dni, pokiaľ ju nedokončím.

Na čo si najviac hrdý z tvojich doterajších úspechov?

Najviac asi za 4. miesto na celosvetovej fotografickej súťaži World Photographic Cup v Portugalsku, do ktorej som sa zapojil  tento rok. Ďalej asi to, že moje koláže vyhrali 2. miesto ako Najkrajší kalendár Slovenska 2012.

PC ZIMA-2

foto: Peter Čákovský, 4. miesto vo World Photographic Cup

Aké výzvy ťa čakajú v blízkej budúcnosti?

Mal by som fotiť kolekciu šiat pre jedného slovenského módneho návrhára. Takže sa teším, bude to asi zatiaľ tohtoročná najväčšia „fuška“ 🙂

Chcem ti poďakovať za poskytnutie rozhovoru a niekoľkých tvojich koláží. Ja a celá redakcia ti želáme veľa úspechov.

titulné foto: petercakovsky

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.