Aj tebe na základnej škole povedali, aby si si Malého princa v dospelosti prečítala ešte raz? V detstve si možno metafory ukryté v tejto rozprávke neuvedomujeme. A je to tak aj pri mnohých iných. Životné skúsenosti a vek nás naučia dívať sa na veci inak. Už nám rozprávky rozpovedia iný príbeh. Možno aj ten, ktorý sme my sami prežili. Akoby si dieťa a dospelák pozreli tú istú rozprávku, no nevideli to isté.

#1 Leví kráľ

Toto je moja absolútne najobľúbenejšia rozprávka. Videla som ju už toľkokrát a vždy ma dokáže rozplakať. Odniesla som si z nej, že za úspech musíš bojovať. Môžeš byť akokoľvek rozkošný a milý, aj tak môžeš mať nepriateľov. Tí, ktorí ti chcú ublížiť, neváhajú hrať zákerne. Aj priateľstvo sa môže premeniť na lásku. A že keď ti je niečo súdené, dostaneš sa tam akoukoľvek cestou, aj keby si išiel dookola.

Pamätaj, kto si.“Oh áno, minulosť dokáže bolieť. Môžeš pred ňou utekať alebo sa z nej poučiť.

Túto rozprávku si pozriem vždy, keď som rozladená alebo smutná. Z nejakého dôvodu vždy nájdem riešenie na svoj problém. Musím povedať, že podľa mňa najnovšie spracovanie nemá na klasiku, ale proti chuti žiaden dišputát. Vedela si, že táto rozprávka má aj pokračovanie? Aj to podľa mňa stojí za povšimnutie, pretože v sebe tiež nesie silný odkaz a to, že deti nenesú zodpovednosť za činy svojich rodičov.

#2 Popoluška

Neviem, či má niektorá rozprávka viac spracovaní, ale na tom nezáleží. Každá verzia ti má čo povedať. To, že prostredie, z ktorého pochádzaš, neurčuje to, kým sa staneš. Aj keď ti život hádže polená pod nohy, tvoe šťastie na teba čaká. Na každého z nás čaká pravá láska. Keď budeš pracovitá a pokorná, aj keď na teba bude život zlý, tak sa ti všetko to dobré vráti. Našim najväčším limitom je čas. Nedá sa kúpiť. Ak máme pod nosom príležitosť, treba sa jej chopiť. Nie sa strmhlav hádzať z útesu, ale neváhať a chytiť príležitosť za pačesy. Pretože ani ľudia, ani príležitosti vás nebudú čakať večne, aj ony majú svoju polnoc, keď kúzlo pominie.

#3 Malá morská víla

Dievča, ktoré sa rozhodlo zmeniť svoj osud, aj keď jej bol pevne napísaný. Pre lásku sa oplatí porušiť všetky pravidlá. Nikdy sa nevzdávaj svojich snov. Ak aj obetuješ všetko, nemusí to vyjsť. To však neznamená, že sa nemáš snažiť. Praví priatelia budú pri tebe stáť nech sa zmeníš akokoľvek, pretože im na tebe záleží. Ak nie si spokojná s tým ako vyzeráš alebo kým si, je len v tvojich rukách, aby si to zmenila. Každý z nás má v sebe niečo výnimočné, čo nás odlišuje od ostatných. Niekto môže mať všetky peniaze, moc a slávu a aj tak by to vymenil za to, čo ty považuješ za niečo absolútne prirodzené.

#4 Aladin

Nehraj sa na niekoho, kým nie si. Ľudia ťa budú mať radi takú, aká si, a ak nie, tak ti za to nestoja. Ani všetky peniaze sveta ti pravú lásku nekúpia. My ľudia sme často otrokmi svojho chtíča. Občas sa tak ponoríme do toho čo chceme, že zabudneme na to, čo máme. Nezabúdajme na tých, ktorí pri nás stáli, keď bolo najhoršie. Svet nie je čierny alebo biely a takisto ani ľudia. Aj zlodej sa môže stať princom. Domáci miláčikovia sú tí najlepší spojenci, keď nás trápi láska.

#5 Kráska a zviera

Vonkajšia krása nič neznamená, ak nie si krásna aj zvnútra. To je vlastne hlavná myšlienka tejto rozprávky. Ľudský život je taký krehký, ako tá jedna ruža, my si ho tak často nevážime. Peniaze nič neznamenajú, ak sa o ne nemáme s kým podeliť. Aj dobrý úmysel môže občas zanechať zlé následky. Pýcha nie je odvaha. Bojovať proti slabšiemu nie je hrdinstvo. Láska nám dá silu prenášať hory. Láska nás núti robiť šialené veci. Neovplyvníme do koho sa zamilujeme. K osobe, ktorú milujeme nás to ťahá nech sme kdekoľvek. Nech je akýkoľvek.

Rozprávky nevypovedajú o našej dospelosti

To, že máš rada rozprávky neznamená, že nie si dospelá. I keď nikto ti nemôže prikázať, aby si sa vzdala svojho detského ja. Miluj, ži, zabávaj sa. Veď život je taký krátky. Dospelosť síce znamená zodpovednosť, ale nevylučuje zábavu. Dúfam, že vám tieto moje postrehy ešte spríjemnili spomienky na naše detstvo.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.