Photo by prostooleh from Freepik

Jar a leto sú obdobiami, kedy veľa ľudí začína uvažovať nad krátkodobým detoxom organizmu. Predsa len, chceme sa vo svojom tele cítiť dobre, chceme sa zbaviť toxínov a možno aj nejakých nadbytočných kilogramov. Aj keď taká detoxikácia znie dobre, mala by si si veľmi dobre zvážiť, či sa do nej pustíš. Nie je totiž vhodná pre každého a môže ti spôsobiť viac problémov ako úžitku.

Najčastejším spôsobom detoxu je pitie výlučne ovocných a zeleninových štiav počas niekoľkých dní. Pri šťavách ale treba rozlíšiť spôsob, akým si ich pripravíš. Ak použiješ odšťavovač, zbavíš sa podstatných živín, ktoré ti ostanú ako „odpad“. Lepším variantom teda môže byť skôr smoothie, kedy len rozmixuješ celé ovocie a zeleninu, takže neprídeš o nič podstatné.

Pre detox sa rozhodujú najčastejšie ľudia, ktorí majú problémy s trávením, sú často unavení alebo trpia alergiami a infekciami. Hneď na začiatku ťa chceme upozorniť, že detox je vhodný len pre dospelých a zdravých ľudí. Vyhýbať by sa mu mali diabetici, deti, starší ľudia, tehotné ženy, ale tiež osoby s oslabenou imunitou či ochoreniami obličiek.

zdroj: Photo by Toni Cuenca from Pexels

Ak sa predsa len pre detox rozhodneš, nemal by trvať viac ako 5 dní, ideálne je dokonca len jeden až tri dni. Počas tohto obdobia by si mala piť viac vody, mala by si sa vyvarovať kávy, iných potravín a napríklad aj fajčenia. Nezabúdaj na to, že nadmerným príjmom ovocia do svojho tela dostaneš aj väčšiu dávku cukrov.

Veľa žien si myslí, že počas detoxu schudnú. Možno budeš o pár kíl ľahšia, ale z tela sa ti odplaví skôr len voda, určite nie tuk. A keď začneš postupne jesť normálne, váha sa ti vráti na pôvodnú hodnotu a možno sa ešte aj zvýši. Ide o tzv. jojo efekt, ktorý určite poznáš. Je spôsobený tým, že počas detoxu sa ti môže metabolizmus trochu spomaliť, keďže nedostáva toľko potravy, ako bol zvyknutý.

Najväčším rizikom pri detoxe je, že môžeš pociťovať únavu, malátnosť, poruchy sústredenia, kŕče v bruchu a potrápi sa aj tvoja psychika. Predsa len, ak zo dňa na deň prestaneš jesť to, čo máš rada a na čo si zvyknutá, telo si to bude pýtať.

View this post on Instagram

Dnešné "švédske stoly" 🙈 Aneb – pôst na šťavách deň 6/14. 🥕🍏🥒🥝🍇🍉 Chlácholím sa, že som skoro v polovici, ale sníva sa mi o orechových maslách a bananových palacinkách 🙈😭 Je to kritický bod, lebo minulý rok som takto 2x prerušila pôst v polovici s tým že "šak aj týždeň je super". (Akože je, ale zasa porušovanie sľubov samému sebe môže byť dlhodobý prúser pre self-image 🤔) Teraz s verejným záväzkom som odhodlaná dokončiť, ale jedno vám poviem… Keď sa skĺbi karanténa, pôst a PMS… tak to stojí za to 😭🙈😆 PS: Viem že emócia na fotke vyzerá ako "mokrý sen o banánových palacinkách" 🥞 ale v skutočnosti je to len "neviem sa fotiť na samospúšť" 🙈 😊 #juice #juicecleanse #freshjuice #juicefast 🍹

A post shared by Ivet Tomášková (@ivet.somidealista) on

Čo tak urobiť kompromis?

Ako sama vidíš, detox so sebou prináša množstvo rizík. Preto pre teba máme jednu radu a ide o akýsi kompromis. Ak chceš do svojho tela dostať viac ovocia a zeleniny, určite vyskúšaj smoothie, ale nahraď ním jedno jedlo dňa, ideálne raňajky. Toto môžeš praktizovať pokojne aj každý deň.

Taktiež sa pokús konzumovať viac ovocia a zeleniny aj v iných porciách a nebudeš tak mať potrebu podstupovať detox. O vyplavovanie toxínov z tela sa za teba postarajú tvoje obličky a pečeň, ktoré ak si zdravá, tak pracujú normálne a ty ich nemusíš zaťažovať počas niekoľkodňových detoxikačných kúr.

zdroj: Photo by cookie_studio from Freepik

Čo nám z toho všetkého vyplýva? Ak sa chceš pustiť do detoxu, skúsiť to môžeš, ale najskôr by si sa mala opýtať aj svojho doktora. Začni s jedným alebo dvoma dňami a sama uvidíš, ako sa budeš cítiť. Nauč sa počúvať svoje telo a uvidíš, že samo ti povie, čo presne mu chýba a čo potrebuje. Ak by si sa počas detoxu necítila dobre, určite ho hneď preruš.

Po skončení detoxu si ale dávaj pozor a k normálnej strave sa vracaj len pomaly. Inak sa môže stať, že ťa bude bolieť brucho a môžu sa vyskytnúť aj ďalšie problémy.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieBeauty