Tieto riadky sú venované len tebe. Tej, ktorá si tento čarovný deň predstavovala úplne inak. A pritom si bola donedávna presvedčená o tom, že strávite spolu tie najkrajšie vianočné chvíle. Len ty a on. Odišiel však tak rýchlo a nečakane. 

Je to čerstvé a pre teba nepochopiteľné, pretože si tomu verila a zároveň cítila, že rovnako to vníma aj on. Veď ste si toho tak veľa sľúbili. Mali to byť totižto vaše prvé spoločné Vianoce. Ťažko je tomu veriť obzvlášť v tento sviatočný deň, kedy namiesto sĺz radosti tečú tie druhé. Slzy smútku ti zalievajú obe líca a stekajú všade navôkol.

Nevieš si to akosi vôbec vysvetliť, a tak čoraz viac a intenzívne premýšľaš nad tým, prečo sa tak stalo. Ľúbili ste sa, plánovali spoločnú budúcnosť a rodinu tiež. Boli to pre teba veľmi dôležité slová práve od neho, pretože ti jasne poukazovali, že mu môžeš veriť.

Slová však neboli všetko, plnohodnotne si to uvedomuješ ešte viac práve dnes i napriek tomu, že odišiel niekoľko dní pred sviatkami. A práve v tejto chvíli  je ten čas, kedy je potrebné, aby si si uvedomila jednu dôležitú vec. Slová neznamenajú celý svet, omnoho väčší dôraz treba klásť na skutky. 

Kladieš si prirodzene otázku, prečo to spravil práve pred najkrajšími sviatkami roka. Pýtaš sa, prečo to nemohol nechať na neskôr. A vôbec, aký dôvod mala z jeho strany táto sebeckosť. Takého ho nepoznáš. Odpovede sa ale nedočkáš, ver nám. Odišiel, pretože mal.

Je pravda, že niekedy si človek nevyberie vhodný moment na rozchod. O to viac ťa dokáže zamrzieť skutočnosť, že to spravil práve on. Ten, v ktorého si verila, ktorý znamenal pre teba tak veľa a miestami až všetko. Takto to však malo byť. A aj táto situácia ti bude časom len prínosom.

Možno to skutočne nebol vhodný moment na odchod, no rozhodol sa preň. Avšak, uvedom si ďalšiu skutočnosť. Svojím odchodom ti istým spôsobom spravil službu a zároveň prejavil, že na vážny vzťah sa ešte necíti aj napriek tomu, že ti o ňom rozprával tak presvedčivo, až si tomu začala sama veriť. Pretože ty si pripravená bola, no žiaľ on ešte nie. A aj preto radšej odišiel tak zvláštne a tak, akoby si od neho nikdy neočakávala. 

Je úplne v poriadku, že sa cítiš tak osamelo, úzkostlivo, sklamane a nanič. Utri si slzy, zodvihni svoju hlavu hore a pozri sa v tento dnešný čarovný večer na oblohu plnú hviezd. Jedna z nich je tá, ktorá ti svieti na tvoju cestu životom s takým mužom, ktorý od teba nikdy neodíde. Zostane pri tebe navždy, lebo bude patriť k tebe. 

Odchody milovaných sú ťažké, no nesú v sebe určité posolstvo. Tým vianočným je, že nesprávni ľudia z našich životov odchádzajú, pretože ponechávajú priestor tým pravým, nenahraditeľným. 

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.