unsplash.com

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Každá z nás má svoj spôsob starostlivosti o domácnosť. Pokiaľ si bývala sama, mala si svoje zvyky, ktoré si nemenila. Akonáhle si začala bývať na intráku či so svojím priateľom alebo kamoškami, tieto tvoje zvyky boli trošku narušené. Neznášala si, ak mala tvoja spolubývajúca všetko oblečenie zavesené cez stoličku či nechala v dreze aj týždňový riad. Nechápala si, ako môže byť niekto taký neporiadny. Jedného dňa si stratila trpezlivosť a nakoniec si to upratala za ňu. Je naozaj dobré mať takéto upratovacie návyky, no mali by sme vedieť, kedy už prekračujeme isté hranice. Prílišná poriadkumilovnosť môže byť prejavom stavu úzkosti, ktorým môžeme trpieť. Tento emocionálny stav sa môže prejaviť napríklad vtedy, ak si prejdeš rozchodom, stratíš vysnívanú prácu či sa pohádaš s priateľmi. Najviac sa však prejavuje v domácom prostredí či práci. Podľa týchto domácich zvykov vieš, že trpíš úzkosťou:

Na všetko máš zoznam

Každý občas na niečo zabudneme, preto si na papier píšeme napríklad potraviny, ktoré musíme dokúpiť, či domáce práce, ktoré musíme vykonať. No ak trpíš úzkosťou, vytváraš si naozaj podrobné zoznamy úplne všetkého. Snažíš sa zapísať si spôsoby, vďaka ktorým by si mala svoju domácnosť pod kontrolou. Ak ti však nič nevychádza podľa tohto plánu, dostávaš sa do nepríjemného stavu.

zdroj: unsplash.com

Nechceš sa ničoho vzdať

Je skvelé, ak máš na poličke niekoľko desiatok sviečok, ktoré by ti v prípade výpadkov elektriny pomohli alebo pár teplých diek, ktorými sa môžeš zakryť, ak ti bude naozaj zima. No pokiaľ sa zásobuješ obrovskou hromadou vecí, o ktorých aj tak vieš, že ich nikdy nevyužiješ a nechceš ich vyhodiť, takéto správanie je signálom úzkosti. Myslíš si, že všetky tie nepotrebné veci budeš ešte potrebovať, no opak je pravdou.

Vlastníš nefunkčné veci

Viem, že v tvojom vlastnom domove je strašne veľa vecí, ktoré obľubuješ. Majú pre teba nejaký význam, ktorý možno iní nechápu, no pre teba majú obrovskú hodnotu. Ak sa okolo teba povaľujú zbytočné spotrebiče, ako napríklad nefunkčný varič, rolety, ktoré sa nedajú stiahnuť, prechádzaš si vysokým štádiom úzkosti. Ver mi, že sa o teba začnú aj ostatní báť, pretože vedia, že takéto poruchy sú veľmi nebezpečné.

zdroj: unsplash.com

Máš stanovené každodenné rutiny

Tvoj život je naplánovaný do poslednej sekundy a snažíš sa ho riadiť každodennými rutinami, ktoré nerada porušuješ, pričom vieš, že sú totálne absurdné. Ako napríklad musíš každý večer zapnúť umývačku riadu, dokonca aj vtedy, ak je poloprázdna, či každý deň vysávaš v rovnakom čase, môže to byť znakom vysokého stavu úzkosti. Ak máš sklony zamykať dvere v presne stanovenom čase, môže sa jednať o obsedantno-kompulzívnu poruchu.

Izoluješ sa od ostatných

Občas majú ľudia trpiaci úzkosťou pocit, že potrebujú byť úplne sami a preto majú potrebu odčleniť sa od ostatných. Túžia po oddychu a súkromí, pretože si myslia, že urobili nejaké chyby a boja sa reakcie okolia. Ak sa ti stáva to, že chceš byť viac sama a od svojej rodiny a priateľov si držíš dlhší čas odstup, môže to byť znakom, že trpíš úzkostnými stavmi.

zdroj: unsplash.com

Neustále máš potrebu upratovať

Zaneprázdnenosť je jedným z hlavných príznakov stavu úzkosti, pretože ak si v kuse zaneprázdnená a nenájdeš si ani pár minút na oddych, pretože ak by nemali čo robiť, pochytila by ich hystéria. To znamená, že si nedopraješ ani chvíľku oddychu, pretože chceš dokončiť všetko, čo si začala a nejaký relax by ti len zbytočne zaberal čas.

Berieš všetko vážne

Len tak niečo chytíš a hodíš to o stenu. Nezáleží ti na tom, či to bolo sklenené alebo plastové, no potrebuješ zo seba dostať svoj hnev. Aj keď sa jedná iba o malú nehodu, robíš z komára somára a tváriš sa, akoby si pri najmenšom vytopila celý byt. Až priveľmi si namýšľaš – trhliny, ktoré ostali v podlahe sa ti zdajú ako obrovské, neopraviteľné diery, baba čo ti požičala nejakú svoju vec ťa neznáša… Skús sa na všetko pozerať pozitívne a hneď bude všetko ľahšie.

 

Zdroj: bustle.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife