Photo by Verne Ho on Unsplash

Je skvelé, ak si nápomocná a empatická. Lenže nenechaj sa zneužívať. Máš vlastný život, vlastné povinnosti. Niekedy musíš byť “sebec”, aby sa ti tvoje sny a ciele nerozplynuli medzi prstami. Skús sa zamerať viac na seba a uvidíš, ako sa tvoja celková situácia zlepší. Neboj sa učiť nové veci. Začni hneď s hovorením “NIE”. Portál The New York Times, The Guardian a Tiny buddha opísali, ako na to.

Poznaj svoju hodnotu

Keď niekoho odmietneš, nerobí to z teba sebeckú ženu. Aj keď ťa v detstve učili slušnému správaniu, musíš mať rešpekt aj voči sebe samej. Nemôžeš sa roztrhať. Je dôležité, aby si si uvedomila, že každý tu je sám za seba a nesieme zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Preto nemôžeš na sebe nosiť bremená druhých ľudí.

Keď si uvedomíš vlastnú hodnotu, dôležitosť svojej osobnosti, budeš pre seba konečne na prvom mieste. Presne to potrebuješ. Tvoj život nezáleží od schválenia ostatných. Nie si povinná plniť nijaké očakávania.

Peniaze ako motivácia

Stalo sa ti už, že si bola s jednou kamarátkou na káve a zrazu ťa ďalšia volala na víno? Jasné, niekedy to padne vhod, ale čo na to vraví tvoja peňaženka? Ak sa cítiš moc rozlietane a pomaly nevieš, kde ti hlava stojí, jednoducho to stretnutie odmietni. Kto povedal, že musíš byť s nimi stále? Niekedy je lepšie byť doma osamote a oddýchnuť si od spoločnosti. Rovnako to spraví dobre aj tvojmu finančnému stavu.

Investuj správne svoju energiu

Ak automaticky so všetkým rýchlo súhlasíš, môžeš byť na konci dňa veľmi vyčerpaná. Keď však začneš viac hovoriť nie, tvoja pozornosť sa bude zameriavať na dôležitejšie veci. Možno práve uvažuješ, či ísť dnes do kina, ale nevieš sa rozhodnúť. Opýtaj sa samej seba, či ťa ten film vôbec bude baviť a rovnako aj tvoj doprovod.

Je v poriadku, ak to slušne odmietneš. Aspoň si budeš môcť neskôr dovoliť niečo, po čom už veľmi dlho túžiš, ale doteraz si na to nemala peniaze. Prečo? Príliš si ich rozhadzovala častým hovorením “áno”.

Vytvor si svoje frázy

Ak sa ti niečo nepáči alebo to nechceš urobiť, nemusíš hovoriť hneď chladné “NIE”. Zisti, čo je pre teba ľahšie vysloviť. Sprav si frázy, ktoré sú pre teba príjemné a ľahko hovoriteľné.

Ak by si napríklad dostala ponuku na rande a vieš, že dnes na to skutočne nemáš energiu, jednoducho povedz, že si veľmi vyťažená a možno cez víkend si nájdeš čas. Nemusíš nikomu nič vysvetľovať a odpoveď na takýto spôsob mu ani nemusí zlomiť srdce.

Máš právo povedať NIE

Nemusíš s každým a so všetkým súhlasiť. Povedz otvorene svoj názor. Váž si viac svoj čas a samú seba. Nemôžeš sa do niečoho nútiť, nestojí to za to. Ak si sa rozhodla teda niečo odmietnuť, pamätaj, nie si nikomu dlžná vysvetlenie.

Nemusíš do detailov opisovať, prečo si sa práve takto rozhodla. Buď priama. Samozrejme nie drzá a hnusná, ale narovinu povedz svoje stanovisko a pocity. Tým nič nepokazíš. Je na čase uprednostniť samú seba.

Trénuj

Určite si si v hlave už predstavovala rôzne scenáre zo života. Napríklad, že sa stretneš konečne so svojím vysnívaným partnerom. Skús to aj s týmto. Predstav si momenty, v ktorých si vždy súhlasila, ale teraz sa priprav na rázne NIE. Je to skvelý tréning a poriadne sa tak pripravíš na reálne situácie, ktoré ťa čakajú.

Keď sa to konečne naučíš, budeš sa cítiť lepšie a hlavne slobodnejšie. Nebude ťa viac ťažiť ten pocit, ako by si mala zachrániť všetkých ľudí, lebo ťa o to požiadali. Zachráň samú seba a nadobudni nové poznatky. Zaručene sa budeš cítiť sebavedomejšie.

Zdroj: The New York Times, The Guardian a Tiny buddha

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife