Niektorí už zo školských lavíc dávno odišli, ale niektorí tam stále každý deň chodia. Preto si myslím, že aspoň každé tretie dieťa, teenager alebo možno aj dospelý človek si prešiel šikanou. Áno, všetci poznáme rôzne posmešky a sem tam nejakú tú urážku. Ale nenechaj sa vyviesť z omylu, ak už nadávky, vyhrážky či ohováranie trvajú dlhšiu dobu, možno si tým prechádzaš aj každý deň, už to nie je tak jednoduché, to už sa dá nazvať ako šikanovanie.

To, že ťa občas niekto nazve nepekne nie je nič neobvyklé, v dnešnej dobe je úplne normálne, aby si išla po ulici a zrazu na teba niekto zakričal, že vyzeráš ako v slušnom slova zmysle „dievča na všetko“.

zdroj: unsplash.com

Hoci sa to nezdá, ale niekedy je psychické šikanovanie horšie ako fyzické. Je však pravda, že každý šikanu znáša inak. Ak môžem hovoriť z mojej skúsenosti, často to vedie až k dverám psychológa. Najčastejšie sa so šikanovaním stretávame na základných školách, ako hovorieva môj otec, ,,za nás ste si dali cez hubu a bolo to,“ bohužiaľ dnes už to takto nefunguje a deti sú čím ďalej horšie, sprostejší a nechcem menovať čo ešte.

Dôvodov k šikanovaniu môže byť veľa, či už, že máte nadváhu, nosíte okuliare alebo sa učíte lepšie ako ostatní. Ale viete čo? Nič z toho nie je zle! Viem, ako je ťažké sa s niečím takým stretávať každý deň a nemôcť nič robiť, ale to je omyl! Vy niečo urobiť môžete! Ja viem, že sa bojíte, ale ak chcete, aby to prestalo je nutné to niekomu povedať, rodičom, učiteľom, tete alebo komukoľvek, kto s tým môže niečo urobiť.

Nie, nie je to zahanbujúce, a ja moc dobre chápem, že sa to nedá každý deň ignorovať, moc dobre viem, ako slová dokážu ublížiť. A ak ťa to zraňuje, bojuj s tým! Nenechaj si to páčiť. Porozprávaj sa s niekým a ver mi, že to dobre dopadne. Viem, že to pre teba nemusí byť ľahké, všetci sme rôzni, niekto je precitlivený a niekto nemá tzv. silu na to, aby sa im postavil, ale raz sa tomu budeme musieť postaviť všetci!

Pretože šikanovanie nie je len na školách, ale môže nás stretnúť aj v zamestnaní a v dospelosti. Dalo by sa povedať, že problémy, ktoré vás stretnú v škole, vás len pripravujú na život v dospelosti. Je dôležité, aby ste verili sami sebe a ostatné ignorovali, máš svoj sen? Choď si za ním! Nájdi si niečo, vďaka čomu budeš každodenné problémy hádzať za hlavu! Chcela spievaš, ale myslíš si, že to nevieš? No a čo? Keď to robíš rada, tak pokračuj!

Rada tancuješ, ale nejde ti to? Ono to raz pôjde! Len vďaka tomu, že budete veriť v samu seba sa zvládnete postaviť na vlastné nohy a vykročiť správnym smerom do ďalšej časti tvojho života! Držím ti palce a ak si myslíš, že v teba nikto neverí, tak si na omyle. Ja v teba verím! Verím, že dôjdeš na vrchol!
zdroj: autorka článku

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.