Celý svet v piatok 9. apríla zasiahla smutná správa o úmrtí britského princa Philipa, manžela kráľovnej Alžbety II., ktorý sa dožil úctyhodných 99 rokov. Už dlhší čas ho trápili zdravotné problémy, ktorým doma v kruhu svojich najbližších podľahol.

Princ Philip bol starým otcom princom Williamovi a Harrymu, s ktorými mal veľmi dobrý a pekný vzťah. Jeho vnukovia pár dní po jeho smrti konečne prelomili mlčanie a vydali vyhlásenie o tom, aký mali so svojím starým otcom vzťah.

Z ich slov vidieť, že ich vzťahy boli naozaj pekné a starý otec im bude chýbať. Na pohreb sa chystá aj princ Harry, ktorý sa s manželkou Meghan Markle vzdali kráľovských povinností a odišli bývať do Ameriky. Prečítaj si vyjadrenia princov plné emócií a krásnych slov.

Vyjadrenie princa Williama k smrti starého otca Philipa

„Storočie života môjho starého otca bolo definované službou – jeho krajine, Spoločenstvu, jeho manželke a kráľovnej a našej rodine. Mám šťastie, že som nemal len jeho príklad, ktorý by ma viedol, ale aj jeho trvalú prítomnosť v mojom dospelom živote – v dobrých aj najťažších dňoch. Navždy budem vďačný za to, že moja žena mohla za toľké roky spoznať môjho starého otca a tiež za jeho láskavosť, ktorú k nej prejavoval.

Nikdy nebudem brať ako samozrejmosť špeciálne spomienky, ktoré moje deti prežili so svojím pradedom. Keď ich všetky nazhromaždil do svojho koča a na vlastné oči som videl jeho nákazlivý zmysel pre dobrodružstvo i šibalský zmysel pre humor. Môj starý otec bol mimoriadny človek a bol súčasťou mimoriadnej generácie. S Catherine budeme pokračovať v tom, čo by chcel a budeme v nasledujúcich rokoch podporovať kráľovnú. Budeš mi chýbať, dedko, ale viem, že by si chcel, aby sme sa pustili do práce.“

Vyjadrenie princa Harryho k smrti starého otca Philipa

„Môj starý otec bol mužom služby, cti a skvelého humoru. Bol sám sebou, s ostrým dôvtipom a vďaka svojmu šarmu dokázal upútať pozornosť kamkoľvek prišiel – taktiež preto, pretože ste nikdy nevedeli, čo by mohol povedať ďalej. Budeme na neho spomínať ako na vyznamenaného vojaka, princa a vojvodu. Ale pre mňa, rovnako ako pre mnohých z vás, ktorí stratili starých rodičov v priebehu uplynulého roka, budeš navždy mojím dedkom – majstrom grilovania, legendou doberania si ma a trúfalým a drzým až do konca.

Pre jej veličenstvo kráľovnú bol skalou a s bezkonkurenčnou oddanosťou bol po jej boku v manželstve 73 rokov a zatiaľ, čo by som mohol ďalej pokračovať, viem, že by nám teraz všetkým s pivom v ruke povedal: „Choď do toho!“

Dedko, ďakujem ti za službu, oddanosť babičke a za to, že si bol vždy sám sebou. Národu a svetu budeš chýbať, ale navždy si ťa budeme pamätať. Meghan, Archie a ja (a rovnako ako tvoja budúca pravnučka) pre teba budeme mať navždy špeciálne miesto v našich srdciach.“

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.