Dnes je to akýsi trend. Pridávať fotky na Instagram a pomenovať sa vo svojich hashtag alebo v bio ako Traveler. Stačí len vyjsť na najbližší kopec v meste i dedine a už je z nás dobrodruh, ktorý hashtagne Traveltoday. Úprimne, príde mi to až smiešne. Nie je cestovanie ako cestovanie a nie je cestovateľ ako cestovateľ. Občas sa zabavím na priateľoch alebo neznámych ľuďoch, ktorí boli vo vedľajšom meste na kávičku (ale samozrejme so štýlovým batohom) a už pridávajú fotky, ako oni cestujú.

Nejde o to, že by som bola namyslená a niekomu sa vysmievala. Smiešne to príde nám, ktorí cestujeme či už iba cez leto alebo cez školu do vzdialených krajín. Dnes je vlastne každý cestovateľ, aj môj otec, ktorý dochádza do práce 90 kilometrov. Pravdou je, že pridávanie na Instagram či Facebook z teba nespraví cestovateľa. Buď naozajstným „spoznávateľom“. Hociktorá krajina, do ktorej ideš, ti niečo ponúkne. Dnes už nie je problém cestovať a objavovať. Letenky sa dajú zohnať za babku a ty môžeš ísť do Talianska, hoci i na 24 hodín za pár eur.

unsplash.com

Dnes máš na výber stovky aplikácii, ktoré sa dajú stiahnúť do mobilu, ako napríklad Trip Advisor či Google Maps. Pri cestovaní sa naučíš byť zodpovedná sama za seba, obohatíš sa novými poznatkami, spoznáš nové kultúry a ver, že „vyrastieš“! Budeš mať oveľa väčší rozhľad, splníš si cestovateľské sny, spoznáš nových ľudí a naučíš sa nové jazyky. A ver či nie, cestovanie robí ľudí omnoho šťastnejšími a pohodovejšími.

Nikdy nie je zlé skúsiť i stopovanie, avšak naozaj neodporúčam ísť sama, i keď samozrejme, i to je zážitok. Mám veľa priateľov, ktorí tak precestovali celú Európu. Moja kamarátka, ktorá sa vybrala stopom do Francúzska mi povedala, že sa teraz cíti omnoho viac sebavedomejšie, je viac samostatná a omnoho spokojnejšia. Je pravda, že pri cestovaní omnoho viac vnímate kultúru, ľudí, i to Slnko, ktoré práve zapadá. „Nemám Instagram a neprispievam ani na Facebook, kde práve som.

unsplash.com

Mám pocit, že veľa ľudí dnes cestuje len preto, aby ukázali, že na to majú, alebo kde práve sú. Ako keby sme im mali závidieť. To nie je pravý cestovateľ a už vôbec nie spoznávateľ.“, povedala mi moja kamarátka Kristína. „Keď som videla, koľko ľudí ide po Paríži a hľadajú na mobile wifinu, aby pridali svoju novú selfie, tak toto sa ani nedá nazvať cestovaním!“, dodala. Nemyslím si, že je zlé pridávať svoje zážitky na internet, ako taktiež písať rôzne zaujímavé cestopisy na blogy, ale cestovateľa z teba sociálne siete neurobia. Cestovanie ti ponúka toľko možností, kedy môžeš zažiť a spoznávať, až je hriech, neustále pridávať fotky a tak premárniť krásne okamihy, kedy si práve v dianí. Cestuj, užívaj, spoznávaj a zaži!

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.