Pexels.com/lucas souza

Vzťah je krásna vec, hlavne to počiatočné zamilovanie sa „po uši“. Hovorím o tom vzťahu, kedy si cestu k sebe nájdu tí správni ľudia. Ale ani takýto vzťah nie je zárukou toho, že všetko bude navždy perfektné. Aj tu sa môže stať, že dvaja ľudia, ktorí sa tak nesmierne milovali, sa pomaly odcudzia. Ich city vychladnú, láska vymizne a jediné čo ostane je smútok a prázdnota.

Nechcem ťa strašiť alebo poúčať, ale ak si vo svojom vzťahu všimneš aspoň jeden z týchto znakov odcudzenia sa (a na danom človeku ti záleží), mala by si začať konať!

1. Často si prekvapená zo svojho partnera, ale nie v tom dobrom slova zmysle

Prídeš na to, že všetko, čo tvoj partner povie alebo urobí je tak trochu mimo jeho správania. V komunikácii je taká medzera, že ste prestali byť „v kontakte“. Pointa je v tom, že nikdy sa ako ľudia neprestanete meniť. V prípade, že sa vaše názory rozchádzajú, mal by to byť jasný znak toho, že niečo nie je v poriadku.

RIEŠENIE: Aspoň raz za týždeň sa ho opýtaj, ako sa má, čo ho trápi, čo ho za posledné dni prekvapilo alebo urobilo na neho dojem. Skús sa s ním taktiež rozprávať o tom, čo obaja prežívate a pozrite si spoločne nejaký film.

2. Už nikdy sa nehádate a nebojujete navzájom

To, že šťastné páry sa nikdy nehádajú a nebojujú navzájom, je len výmysel. Boj vychádza z emócií a utrpenia – ak sa ti nepáči, čo tvoj partner povedal alebo urobil, mala by si mu to povedať, aby sa to v budúcnosti neopakovalo. Ak sa ale budeš týmto zložitejším rozhovorom vyhýbať, môže ťa to zaviesť k frustrácii, vyčerpaniu a k nedostatku pripútanosti k partnerovi – to v budúcnosti môže mať zlé následky.

RIEŠENIE: Upriam pozornosť na to, čo cítiš ako ty, tak aj on, čo obaja robíte a partnera nedávaj do úzadia. Ak si na neho naštvaná, proste mu to povedz.

3. Nevieš pomenovať ani jedného kolegu, ktorého tvoj partner nenávidí alebo s ktorým vychádza

Väčšinu života človek trávi v práci. Tam môže prísť aj k frustrácii, ktorú následne tvoj partner môže priniesť so sebou aj domov. Šťastné páry sa stále kontrolujú pri každodenných veciach – zamysli sa nad tým, koľko je tvoj partner v práci? Koľko z toho, čo ti povie si reálne aj zapamätáš? Ak len mlčíš a nevieš, čo povedať – myslím, že je to dostatočná odpoveď.

RIEŠENIE: Nepýtaj sa ho teda len na to, aký mal deň v práci – všimni si, čo ti povie o nasledujúcich dňoch alebo pracovných povinnostiach, ktoré ho čakajú. Pýtaj sa na to, o čom ho baví rozprávať. Tvoj partner uvidí tvoju snahu a vaše rozhovory nebudú nudné.

4. Nie si nadšená z toho, že s ním môžeš zdieľať dobré správy

Predstav si, že máš v živote úžasnú novinku a chceš sa o ňu s niekým podeliť. Komu zavoláš alebo pošleš SMS? Ak tvoj prvý alebo druhý výber nie je tvoj partner, znamená to, že ste sa „rozišli“.

RIEŠENIE: Zamysli sa nad tým, kde je koreň problému. Prestala si s priateľom zdieľať svoje novinky kvôli jeho názoru alebo kvôli tomu, že už spolu nekomunikujete? Tak, či tak sa musíš pokúsiť znovu nadviazať s ním spojenie.

5. Vaše ticho už nie je pre vás pohodlné

Pamätáš si na časy, kedy ste boli obaja ticho a bolo to úplne v poriadku? Nebolo potrebné nič robiť, len si užívať okamih. V ideálnom vzťahu by sa tento pocit nikdy nemal vytratiť, vy by ste mali mať stále pohodlie – aj keď ste zaneprázdnení inými povinnosťami.

RIEŠENIE: Začnite tým, že spolu podniknete nejakú činnosť aspoň raz do týždňa. Môžu to byť spoločenské hry, sledovanie filmu alebo aj spoločné varenie. A keď nastane takého ticho, rob s partnerom všetko preto, aby sa to ticho vyplnilo zmyselnou konverzáciou.

6. Uvedomuješ si, že sa vyhýbate očnému kontaktu

Očný kontakt núti ľudí k spolupráci, najmä čo sa partnerov týka. Ak sa ale navzájom vyhýbate pohľadom, môže to znamenať to, že sa jeden druhému nechcete otvoriť a že sa navzájom pred sebou uzatvárate. Ďalším príkladom môže byť to, že keď sa rozprávate, neunúvaš sa ty alebo partner odtrhnúť oči od telefónu. (klasika)

RIEŠENIE: Keď sa vaše pohľady stretnú, skús sa usmiať a uvidíš, čo sa bude diať ďalej.

7. Už sa o seba nezaujímate

Spýtaj sa samej seba, či si v tomto článku čítala len problémy a riešenia preskočila, alebo si sa pozrela aj na ne? Alebo si sa nad celým článkom ani nezamyslela? Možno ťa už ani nezaujíma, aby si s partnerom obnovila spojenie, ktoré ste kedysi mali a si s tým úplne v poriadku.

RIEŠENIE: Porozprávaj sa s priateľom. Otvorene si povedzte, čo sa vo vašom vzťahu deje a čo mu chýba.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieDating