Každý vzťah dvoch ľudí je jedinečný. Máme určitý postoj k svojim kamarátkam, rodine, či priateľom alebo priateľkám. Ku každému sa správame inak, na základe toho, ako je daný vzťah definovaný a akú nálepku sme mu dali.

Určitý typ medziľudských vzťahov má svoje charakteristické črty. To čo si dovolíme k sestre, by sme si nikdy nedovolili ku kamarátke. Aj romantický vzťah má svoje osobitné znaky. V ňom je žiarlivosť všeobecne považovaná za akési korenie. Jedna vec je úprimný záujem o to, ako sa tvoj partner mal a čo robil, a druhá, keď sa ho snažíš ovládať a kázať mu čo áno a čo nie.

Intimita je niečo, čo dokáže vzniknúť len tam, kde je dôvera. A dôvera vzniká tam, kde je rešpekt a tolerancia. K tomu všetkému je neodmysliteľnou súčasťou láska (alebo niečo, čo nazývame láskou a nápadne sa na ňu podobá). Predstavou ideálneho vzťahu pre mňa nie sú drahé večere, výlety či dary. Nie je ním ani zmena sociálneho statusu na „zadaný/á“. Nie je to prostriedok k dosiahnutiu osobných cieľov, ani nejaká hra, ku ktorej pristupujem, keď som znudená.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: unsplash.com

Ak sa rozhodnem niekomu zaviazať, musí to byť človek, ktorý vo mne dokáže vyvolať pocit dôvery. Musím ho obdivovať, musí ma inšpirovať a rešpektovať. Musím sa pri ňom cítiť natoľko v pohode, že mu nebudem mať problém povedať, čo mi leží na srdci, bez strachu, žeby ma za to odsúdil, či sa na mňa nahneval. Musím sa s ním smiať, či vedieť pri ňom plakať. A nikdy nesmiem mať pocit, že sa cítim utláčaná alebo stratená. V takom vzťahu, kde sú obaja ľudia dobrovoľne a vedomí si toho, kto je človek, ktorého držia za ruku by nemali mať miesto žiadne výčitky. Žiadne otázky typu: kde si bol? S kým si bol? Či kedy prídeš? Nemal by tam byť strach hovoriť o tom, čo chceme. Nemala by tam byť kontrola. Nemali by sme sa cítiť vinne za to, ak chceme stráviť čas osamote alebo s iným človekom.

Nie vo vzťahu, v ktorom obaja vieme, že hlavnou motiváciou je láska a nie povinnosť.

Nie vo vzťahu, kde je náš partner voľbou a nie jedinou možnosťou.


„Odtrhol som kvetinu a ona mi zvädla. Chytil som motýľa, zomrel mi v dlani. Až potom som pochopil, že krásy sa treba dotýkať srdcom.“ – John Lennon

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.