Rady snívame, idealizujeme. Ľudí aj situácie. Máme ciele a vízie pre každý jeden deň, pre život. Milujeme. Ľudí, mužov, kávu, kvalitné víno, dobré jedlo. Snažíme sa udržať život v rovnováhe, nájsť balans. Na chrbát si nakladáme viac, než si myslíme, že zvládneme – ale zvládame. A často sa viníme z vecí, za ktoré nemôžeme. Sme samé sebou, občas príliš dramatické, občas náladové a vraj nám muži nerozumejú. Avšak, kategorizovať nás je zbytočné, pretože predsa sme každá iná. Pri tom všetkom stále bojovníčky a vo vnútri také krehké.

Ženy.

Trochu ironicky sa traduje, že nie vždy presne vieme, čo chceme. Podstatné ale je, že vždy presne vieme, čo nechceme…

A súhlas je všetko.

foto: zastavmenasilie.gov.sk

Sexuálne násilie páchané na ženách patrí k najhoršej a najvážnejšej forme porušovania ľudských práv žien, ohrozenia ich bezpečnosti, osobnej integrity a priestoru. Od apríla tohto roku prebieha na Slovensku prvá celoštátna kampaň zameraná na túto tematiku, stojí za ňou Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky.

sleduj_youtube_kanal_odzadu_sk

”Pretože, hovorím nie” – mediálna kampaň má za cieľ popularizovať spoločenský problém a poukázať na násilie v intímnych vzťahoch najmä mladých ľudí. Cieľom je zvýšenie povedomia a informovanosti na tému sexuálneho násilia a o správnosti verejne ho odmietnuť. Pretože aj napriek jasnosti problému…

foto: zastavmenasilie.gov.sk

“Približne tretina ľudí na Slovensku si myslí, že sex bez súhlasu je za určitých okolností v poriadku (Eurobarometer 2016).” A to jednoznačne v poriadku nie je.

Vďaka informovanosti sa zvýšila miera stíhania a nahlasovania takýchto činov v partnerských vzťahoch. Až 38% sexuálneho násilia je páchané súčasným partnerom a až 88% takéhoto násilia je spôsobené páchateľmi, ktorých postihnuté osoby dobre poznajú. To znamená, že áno, nočný mestský park či neosvetlená ulica nie je najbezpečnejšie miesto na svete, ale rovnako tým miestom nemusí byť práca či vlastná spálňa.

foto: zastavmenasilie.gov.sk

Nedostatočná informovanosť širokej verejnosti o tomto type násilia stále spôsobuje rôzne mylné (až smiešne) presvedčenia, že na vine je vždy sčasti žena. Že si za to môže sama svojou dĺžkou šiat, výstrihom, make-upom, správaním či mierou vypitých drinkov. A práve kvôli týmto kolujúcim predsudkom je pre postihnuté osoby často obtiažne sexuálne násilie rozoznať, posúdiť a vyhľadať odbornú pomoc. Neoprávnene na ne dopadá vina za to, čo prežili – či už zo strany spoločnosti, vyšetrovateľov alebo lekárov.

Ak sa stalo z nejakého nepríjemného dôvodu, že si našla viac otázok ako odpovedí, čítaj viac na webe / facebooku. A ak máš pocit, že potrebuješ pomoc alebo radu v oblasti takéhoto násilia, prosím, volaj na bezplatnú nonstop linku 0800 212 212.

Pretože, nijaké násilie nie je ospravedlniteľné. Pretože, hovoríme nie sexuálnemu násiliu a aktivitám, ktoré sú nedobrovoľné a vynútené použitím akéhokoľvek psychického či fyzického nátlaku.

Ženy – podstatné je, že vždy presne vieme, čo nechceme…

A súhlas je všetko.

Komentáre