Odmalička nám všetci vštepujú, že sa musíme ku všetkým správať dobre, musíme byť milé, slušné, úctivé a mali by sme pomôcť všetkým, ktorí to potrebujú. Dobrá výchova k životu, samozrejme, patrí, ale len do tej chvíle, kedy to niekto iný nezačne zneužívať. Vtedy sa veľmi ľahko môžeš stať len ďalšou „good girl“.

Pojem „good girl“, teda dobré dievča, kedysi možno niečo znamenal. Bez slušného vychovania matky nepustili svoje dcéry z domova, no dnes ide skôr o prekliatie. Hovoríš si, že predsa nemôže byť nič zlé na tom, že si k ostatným ľuďom milá a dobrá? Si na veľkom omyle. V dnešnej dobe by sme výnimky hľadali naozaj ako ihlu v kope sena, pretože z väčšiny ľudí sa stali len vypočítavé indivíduá, ktoré dobré dievčatá zneužívajú vo svoj prospech. Veď si len spomeň, koľkokrát ťa niekto o niečo poprosil, no ty si z toho nemala žiadny osoh a všetko si urobila len pre toho človeka?

zdroj: Photo by Victor Freitas from Pexels

Podľa štúdie Stanfordskej univerzity „good girl“ charakterizujú nasledovné vlastnosti: súcitná, láskavá, optimistická, verná a s jemným hlasom. Koľko z týchto vlastností sedí aj na teba? Ak viac ako tri, vitaj v klube dobrých dievčat. Ktoré sú dobré ale len navonok. Tým, že sa snažíš uprednostňovať druhých pred svojimi potrebami, si len ubližuješ. Možno to teraz tak nevnímaš, ale je to tak. Časom sa môžeš začať trápiť viac a viac, no budeš to všetko dusiť v sebe, pretože dobré dievčatá sa predsa nahlas nesťažujú. A takto sa to bude nabaľovať, až kým toho jedného dňa nebudeš mať dosť. Načo to ale zbytočne odďaľovať?

Prestaň byť konečne „good girl“ a začni myslieť na seba

S „good girl“ sa nedá skončiť zo dňa na deň. Nehovoríme, že musíš odteraz na každého vrčať a správať sa povýšenecky, to nie. Určite nezabúdaj na slušné vychovanie, ktorému ťa naučili rodičia či učitelia v škole. Zameraj sa ale trochu aj na seba. Prvým a najdôležitejším krokom, ako skoncuješ s tým, že ťa všetci naokolo budú len zneužívať, je naučiť sa hovoriť nie.

Nie je to ani zďaleka tak jednoduché, ako sa môže zdať. Ak ťa susedka poprosí, aby si jej postrážila dieťa alebo kamoška bude chcieť, aby si za ňu napísala referát do školy, neurob tú chybu, ktorú si robila doteraz. Že si ochotne súhlasila, aj keď si vedela, že ťa doma čaká milión iných povinností. V prvom rade mysli na seba a na svoje zdravie. Určite sa im to nebude spočiatku páčiť, no časom si zvyknú, že nebudeš skákať tak, ako ony pískajú.

zdroj: Photo by Pixabay from Pexels

Ďalším krokom, ako sa zbaviť nálepky dobrého dievčaťa, je naučiť sa hovoriť nahlas, čo si myslíš. Doteraz si sa určite držala radšej v úzadí a súhlasila si so všetkým, čo kto navrhol, aj keď ti vo vnútri blikala červená kontrolka, ktorá značila, že z toho vznikne problém. Ak s niečím nie si spokojná, povedz to nahlas a na rovinu. Nehanbi sa za svoj názor. To, že sa s ním ostatní nebudú možno stotožňovať, ešte neznamená, že nie je správny. Len je iný ako ten ich.

Prechod z „good girl“ určite nebude jednoduchý, no výsledok bude stáť za to. V súčasnosti musíš byť trochu viac priebojnejšia, pretože sivé myšky bývajú neraz utláčané. A práve tieto dievčatá to môžu v živote dotiahnuť ďaleko. Len sa stačí ozvať.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.