Ak sa bavíme o vzťahoch a manželstve, väčšinou hovoríme o šťastí či nešťastí žien. Podľa najnovšej štúdie uverejnenej v Journal of Clinical Medicine by sme mali dávať väčší pozor na to, ako sa v manželskom zväzku cítia naše polovičky. Môže to mať totiž ďalekosiahly vplyv na ich zdravie.

Výsledky štúdie boli zhrnuté aj v The Times of Israel, kde výskumník Dr. Shahar Lev-Ari prezradil, že ide o naozaj prekvapivé poznatky. Túto štúdiu vykonával už od roku 1965 a počas tohto obdobia sa mu podarilo získať 8 945 mužských respondentov, ktorí sa do výskumu zapojili.

Na začiatku sa všetkých mužov opýtali, ako hodnotia svoju spokojnosť v manželstve na stupnice od 1 do 4. Práve nespokojnosť vo vzťahu predstavuje zdravotné riziko vzniku mozgovej príhody. Pravdepodobnosť nešťastných manželov bola až o 69 % vyššia než u tých, ktorí boli vo vzťahu šťastní. Ide o porovnateľné riziko, aké majú fajčiari alebo ľudia s nízkou pohybovou aktivitou.

Dr. Shahar tiež poukázal na to, že by sa mal klásť väčší dôraz na manželské poradne a snahu vyriešiť nezhody vo vzťahu. Ak by sa nespokojnosť začala riešiť včas, nemusela by prerásť do takýchto zdravotných komplikácií. Po tomto zistení by si sa mala opýtať svojho partnera, ako veľmi je pri tebe spokojný. Ak sa dozvie výsledky štúdie, možno budeš jeho odpoveďou prekvapená. 🙂

Zdroj: mdpi.com & The Times of Israel

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.