unsplash.com

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ako často myslíš na svojho bývalého, aj keď nebol najlepším príkladom toho, ako sa má partner správať? Vieš, že by si mala byť bez neho šťastná, no v skutočnosti nie si. A bojíš sa to priznať. 

Keď ste boli spolu, bola si nešťastná a teraz by si sa mala cítiť inak. Prečo ti však chýba? Pravdou je, že na tom nič zlé nie je. Toxický vzťah má za následok poznačenú psychiku, a preto túžiš po vzťahu, v ktorom ti bolo ubližované. Toto je 5 dôvodov, ktoré ti napovedia prečo to tak môže byť.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: unsplash.com

1. Trpíš Štokholmským syndrómom

Štokholmský syndróm je psychologický stav, kedy obeť začne prejavovať voči násilníkovi empatiu. Ak pre jeho násilné správanie máš ospravedlnenie a pocit, že on vlastne nie je zlý, pravdepodobne ním môžeš trpieť. Nie je to vždy ako vo filmoch, takýto syndróm má aj množstvo týraných žien, i keď sú celkovo psychicky i fyzicky v poriadku. Prejavuje sa práve súcitom k partnerovi alebo obviňovaním samej seba – ty si spravila niečo, čo ho prinútilo správať sa agresívne. Často to súvisí aj s tým, že si mohla mať zlé detstvo, napríklad ťa šikanovali v škole alebo príbuzní, a tak si ani neuvedomuješ, že takéto správanie nie je normálne.

2. Chýbajú ti tie dobré časy s ním

To, že je násilník si na začiatku vzťahu vôbec netušila. Pretože takýto typ je spočiatku vždy milý a o svojej láske partnerku presviedča rôznymi spôsobmi, kým odhalí pravú farbu. Preto veríš, že skutočnosť bol ten prvotný stav a nie ťažké chvíle, ktoré nastali po čase. Máš pocit, že sa môže vrátiť k dobrému správaniu. Čo však nechceš pochopiť je, že žiadna zmena u neho nenastala, len sa ukázal taký, aký v skutočnosti je. Skutočná láska bola falošná, aby ťa dokázal ovládať.

3. Mal traumatickú minulosť

Náš život je plný šťastných, ale i traumatických udalostí. Preto je možné, že aj on si zažil niečo, čo ho poznačilo, no žiaľ v negatívnom zmysle. Keďže si ho milovala, mohla si si myslieť, že jeho správanie je spôsob, akým sa s traumou snaží vyrovnať alebo mu ukážeš, že nemal správny vzor. Bez ohľadu na minulosť, trpieť nemá nik. Je hlúpe vyhovárať sa na to, čo prežil. Pre násilné správanie neexistuje ospravedlnenie.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: unsplash.com

4. Myslíš si, že všetko bola tvoja chyba

Pre násilníka, ktorý ubližuje, je jednoduché presvedčiť ťa aj o tom, že je všetko tvoja chyba. Preto máš pocit, že váš vzťah zlyhal kvôli tebe. Že ty si robila veci, za ktoré by si sa mala hanbiť a preto si si zaslúžila, aby ťa trestal. A stále si o tom presvedčená. Preto ti chýba – lebo on vlastne nebol zlý, to ty si všetko pokazila. NIE JE TO VŠAK PRAVDA!

5. Stále veríš, že by to mohlo byť iné

Ak sa človek zamiluje, tak do toho dobrého, čo v sebe ten druhý má. Zmanipuloval ťa svojim pekným správaním tak, že si mu verila. A aj teraz po rozchode stále veríš, že by sa mohol zmeniť. Alebo že by si ty mohla robiť veci tak, aby sa už nikdy nenahneval. Je dôležité, aby si na to prestala myslieť. Zaslúžiš si byť rovnako milovaná. Spomienky síce nevymažeš, ale môžeš žiť život, aký si zaslúžiš.

 

Zdroj: themindsjournal.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating