Koľkokrát si súhlasila s vecami, s ktorými si nechcela? Či už ide o pozvanie na večeru, pomoc kolegyni v práci, stráženie kamoškiných detí, požičanie peňazí, alebo o čokoľvek iné. Aby si sa necítila vinná a aby si tvoje okolie nemyslelo, že si namyslená, radšej si súhlasila. Prosím ťa, nauč sa konečne hovoriť nie a uvidíš, že ti bude lepšie.

Mala by si si uvedomiť, že život je príliš krátky na to, aby sme robili veci, ktoré nechceme a aby sme trávili čas s ľuďmi, ktorí nás nijak neobohatia. Ak sa naučíš hovoriť nie, v prvom rade získaš viac drahocenného času, ktorý môžeš využiť pre seba a ktorý môžeš stráviť s ľuďmi, s ktorými chceš.

Keď odmietneš nejakú vec, môžeš tiež súhlasiť s niečím, čo ťa zaujíma viac a na čo si doteraz nemala veľa času. Zrazu budeš mať možnosť voľby a nebudeš sa musieť prispôsobovať plánom a výmyslom ostatných. Aj keď sa to možno niekomu zo začiatku nebude páčiť, vytrvaj v tom a nenechaj si skákať po hlave.

Vieš, koľko ľudí ťa počas tvojho života len využilo? A ty si si nechala, pretože si nedokázala povedať jedno obyčajné nie? Nauč sa, že nikdy sa nedá vyhovieť všetkým, takže nemusíš byť ty tá, ktorá sa roztrhá na všetky strany, aby všetci ostatní navôkol teba boli šťastní. Ale čo ty? Ty nemáš právo na šťastie?

Neexistuje jednotný návod na to, ako hovoriť nie. Musíš to jednoducho cítiť a keď nechceš povedať áno, nepovedz ho. Vyskúšaj to pri najbližšej príležitosti a uvidíš, aký oslobodzujúci pocit bude, keď niekoho takto odmietneš. Uvidíš, že budeš konečne aspoň trochu viac šťastná a uvoľnená a nebudeš sa musieť stresovať, že nič nestíhaš.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.