Určite aj ty vo svojom živote poznáš aspoň jednu ženu, ktorá sa po istom čase od rozchodu vrátila k svojmu bývalému partnerovi. Možno si si povedala, že je to vlastne dobré, veď im to spolu klapalo alebo si sa len chytala za hlavu, prečo je taká hlúpa a vracia sa opäť do tej jamy levovej.

Pýtame sa preto, má vôbec význam obnovovať to, čo už raz bolo? Nie je to ako krok späť, keď sme sa už pohli ďalej?

Niečo sa končí, iné sa začína. Ako je potom možné, že sme ochotné ísť do minulosti a pokračovať v nej? Ak autor raz dokončí knihu, nebude ju znova otvárať a pokračovať v písaní, ako by sa nič nedialo. Predsa len, či už na dlhú alebo malú chvíľu sme si písali vlastné príbehy.

Pravdou však je, že nech si akokoľvek presvedčená, že rovnakú chybu vo svojom živote už viac neurobíš, láska a túžba sú tak silné, že ťa celú ovládnu. Popletú tvoje myslenie tak, akoby si bola tínedžerka, ktorá verí v romantiku ako z filmov a preto beží naspäť k svojmu ex s otvorenou náručou.

Sú iba 2 možnosti – buď to robíš presne z vyššie spomenutého dôvodu, a teda naozaj dúfaš, že tentokrát bude všetko lepšie. Tvoje city zo srdca nikdy úplne nezmizli a si ochotná to risknúť, aby si si mohla povedať, že si tomu aspoň dala šancu. Úprimne túžiš po tom, aby ste začali odznova, aj keď dobre vieš, že to, čo ste už zažili, sa nikdy nevymaže.

Alebo je tu druhá možnosť, ktorá pozerá viac na „praktickú“ stránku života, v ktorom túžiš po určitej istote, a tak si volíš to, čo už poznáš. Možno máš strach z toho, že lepšieho si už nikdy nenájdeš, že ostaneš sama. Bojíš sa ísť vpred bez partnera a desí ťa predstava toho, čo ťa čaká. A tak si vyberáš „bezpečné“ riešenie, ktoré ťa ochráni od nepoznaného. Lenže to nie je o úprimnej láske.

Nezáleží na tom, z akého dôvodu si ochotná obnovovať vzťah, ktorý bol už raz ukončený. Otázne je, či to má vôbec nejaký zmysel. Nedostaneme sa tým iba do kruhu, v ktorom sa budeme točiť už navždy? Krásny začiatok, rýchly pád z kopca a ďalší koniec, po ktorom prídu pochybnosti a slepá viera v to, že ďalšie kolo sa už skončí inak. A ono sa buď znova pretočí na začiatok alebo z neho budeš musieť vystúpiť sama, aby si mu udala správny smer.

V každom prípade, nikto ti nezaručí, ako to s vaším kolotočom dopadne. Možno sa bude točiť dookola v jednom smere alebo ho spoločne potlačíte tam, kam obaja chcete. Ale aby sa tak stalo, budete musieť zabudnúť na to, čo už raz bolo. A začať úplne odznova.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.