Každý robíme chyby a mnohí z nás ich robia pravidelne. Niektoré pochybenia sú maličké ako napríklad „Nepotrebujeme ísť do obchodu, máme dostatok mlieka,“ pritom v chladničke žiadne mlieko nie je. Iné sú oveľa väčšie: „Nestresuj, máme ešte dosť času pred odchodom lietadla.“ Samozrejme sme ho nestihli.

Nikto nemá rád, ak pochybí. Pochybenie je len ďalším nepríjemným zážitkom. Vždy však akýmsi spôsobom musíme za svoju chybu pykať. Nie vždy to však bola iba naša vina. Niektorí sú ochotní si svoju chybu priznať. Alebo sa snažia ospravedlniť samých seba: „Nebola to naša vina, za náš  neskorý príchod môžu dopravné zápchy.“

Niektorí ľudia si odmietajú priznať chybu. Aj napriek tomu, že majú dostatok dôkazov o tom, že sa mýlia. „Neverím, že ten chlap je nevinný, aj napriek tomu, že kamera zachytila niekoho iného…“ a podobne.

Najhoršie je, pokiaľ sa ľudia snažia zapierať nejaké fakty. Ako napríklad tvrdenia, že zem je plochá, že neexistuje gravitácia a tak ďalej. Takýmto ľuďom je už ťažké vysvetliť, prečo sa mýlia a že pravda je niekde úplne inde. Pretože im nepomôžu dokonca ani vedecké dôkazy.

zdroj: Photo by Gonzalo Arnaiz on Unsplash.com

Pokiaľ vyvraciate ich pravdu, majú pocit, že ste zranili ich obrovské ego. Nedokážu sa vyrovnať s tým, že im niekto protirečí. Nechcú veriť pravde niekoho iného, pretože si myslia, že len ich tvrdenie je správne.

Snažia sa obraňovať naozaj rôznymi spôsobmi, ako napríklad: „Ráno som sa pozerala do chladničky a toho mlieka tam bolo ešte dosť.“ Aj napriek tomu, že ráno v kuchyni nebol, čo znamená, že tá osoba, čo sa obraňuje ho musela vypiť. Lenže je taká tvrdohlavá, že sa nechce priznať. Má totiž o sebe pocit, že je dokonalá a neomylná.

Takíto ľudia sú veľmi psychicky labilní. Boja sa, že ak si priznajú svoju chybu, ostatní ich budú považovať za veľmi omylných ľudí a vyčlenia ich akýmsi spôsobom z kruhu. Nevyberajú si svoju pozíciu, snažia sa iba chrániť svoje ego.

Ako sa však vysporiadať s takýmito ľuďmi? Riešením je nikdy im neprotirečiť, pretože si ich ešte znepriatelíme. Radšej ich počúvajme, aj keď možno spôsobom jedným uchom dnu a druhým von, no pokiaľ chceme predísť hádkam, toto je asi najlepšie riešenie.

 

Zdroj: psychologytoday.com

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.