Stalo sa ti už niekedy, že si sa musela smiať v tú najnevhodnejšiu chvíľu? Niekto ti oznámil smutnú správu alebo ty sama si prežívala niečo ťažké. Portály Bright Side a Healthline ozrejmili, že ide o smiech spôsobený nervozitou.

Takýto smiech nám pomáha vyrovnať sa so stresovými situáciami, napätím, úzkosťou, zmätkom alebo nepohodlnou a nepríjemnou situáciou. Smiechom chceme odstrániť negatívne emócie a pocity, ktoré sa s danými situáciami spájajú. Smiech je pritom prirodzený a niekedy sa začneme smiať bez toho, aby sme si to uvedomili alebo aby sme to predtým dokázali ovládať.

To nás však často dostáva do pomerne nepríjemných chvíľ. Ľudia sa na teba začnú pozerať ako na blázna a ty jednoducho nedokážeš vysvetliť, prečo sa smeješ. Aj keď ide o okamih, kedy je to naozaj nevhodné. Čo by si mohla robiť, aby si takýto smiech obmedzila?

Keď cítiš, že to na teba ide a že vybuchneš do smiechu, skús si zahryznúť do jazyka alebo sa uštipni do ruky. Urob niečo, čo ťa nachvíľu rozhodí a prestaneš myslieť na smiech. Niekedy pomôže aj to, že začneš myslieť na niečo iné. Predstav si niečo nepríjemné alebo si začni v mysli spievať svoju obľúbenú skladbu.

Pomôcť ti môže aj niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnuť. Hlboké nádych a výdych ti pomôže aj pri stresových situáciách alebo keď sa potrebuješ na niečo sústrediť. Rovnako dobre pomáha pravidelná meditácia alebo joga. Vďaka nim sa naučíš lepšie ovládať svoje emócie a bude pre teba jednoduchšie udržať ich na uzde.

A ak ti nepomôže nič iné, odíď z miestnosti a smej sa niekde, kde ťa nikto iný neuvidí. Tak sa vyhneš nepríjemným pohľadom či otázkam.

Zdroj: Bright Side & Healthline

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.