Tuláctvo je silná, vrodená túžba objavovať a cestovať.

Pre súčasných mladých ľudí znamená cestovanie skôr blúdenie po Pintereste, sledovanie účtov pomenovaných napríklad „Happy Travel Vibes“ alebo nekonečné srdiečkovanie úžasných fotiek zo sveta na Instagrame. Čítame o tom knihy, pozeráme seriály ako „Tiny House Nation.“

Naša predstavivosť je niekedy zaplnená obrazmi o spontánnom cestovaní za pár eur na deň. Ale dnešná technologická, po peniazoch hladná a úspechom posadnutá spoločnosť robí túto myšlienku často nemožnou a tak nepokladáme podobný život za „prijateľný“.

Takže sa držíme toho, čo vieme. Ideme do školy, získame titul, dostaneme prácu v nejakej spoločnosti a (ak máme aspoň trochu šťastie) tak dostávame občasné prémie.

Nie je to zlé. Je to vlastne celkom pohodlné.

Je, až kým si neuvedomíme, že účty za elektrinu, auto a dane nás držia doma. Snažíme sa splácať všetky tieto dlhy a za akúkoľvek aj menšiu dovolenku sa cítime previnilo. Ale nemali by sme sa tak cítiť, pokiaľ ide o cestovanie.

Človek je v podstate na to určený. Nohy máme pre nejaký dôvod. Možno si niekde videla ten citát „Ak sme boli stvorení na to ostať na jednom mieste, mali by sme korene namiesto nôh“ či už ako tetovanie alebo na instagrame.

Nechcem posudzovať moju generáciu. Aj ja sledujem podobné účty a nie len jeden, slintám nad každou fotkou a v hlave si zostavujem list želaní čo spravím „keď budem veľká“. Iba si myslím, že by sme sa mali zamyslieť nad tým citátom.

Všetky peniaze čo zarobíme spravia náš život jednoduchším, to je pravda. Ale, či už veríš v niečo alebo nie, nič z toho si po smrti so sebou nevezmeš. Možno je teda divné keď to tvrdím ja, ale myslím si, že život by nemal byť iba o materiálnych veciach.

Mal by byť o priateľstvách ktoré si vytvoríme, o dobrých skutkoch, ktoré pre nich spravíme. Malo by byť pre nás možné vidieť východ slnka nad Grand Canyonom alebo robiť jednu z tých smiešnych póz pri Veži v Pise.

tumblr_static_tumblr_static_7884jausdkg8s0oowcok44oss_640foto: tumblr

A preto sa ťa pýtam. Si šťastný/á so svojim životom? Odložila si nejaké sny, keď si získala tú prácu? Áno, odpovede na tieto otázky môžu viesť k existenčnej kríze. Ale aj tá je niekedy potrebná.

Tak prehodnoť svoj život. Urči si priority a odlož konečne ten mobil. Skús to zažiť naplno a maj z toho radosť.

foto: tumblr

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.