Máš málo energie? Cítiš únavu aj po 8, 10 či 12-hodinovom spánku? Nie si sama. Spánok je pre teba dôležitejší, ako si myslíš. Ale ak pociťuješ takmer každý deň potrebu zdriemnuť si, niečo nebude s tebou v poriadku. Možno za to môže aj jeden z týchto dôvodov.

• Nedostatok tekutín

Bez adekvátneho príjmu tekutín klesá náš krvný tlak, spomaľuje sa prenos kyslíka do mozgu, čo môže spôsobiť, že sa cítiš vyčerpane. Ak si ospalá aj po osemhodinovom spánku, zvýš príjem tekutín. Množstvo sa líši a záleží na mnohých faktoroch, všeobecne však platí, že by si mala počas dňa aspoň trikrát navštíviť toaletu. Odporúča sa šesť až osem pohárov tekutín.

• Stále sa necítiš sviežo? Čo ak je na vine štítna žľaza?

Hypertyreóza znamená, ak hormóny štítnej žľazy nedokážu dostatočne kontrolovať tvoj spánok. Je to bežná príčina toho, že si spíš príliš veľa. Ak si stále unavená, ale vieš, že spánku bolo až nadmieru, mala by si si nechať zobrať krv. Z nej vedia lekári ľahko posúdiť čo sa s tebou deje.

• Dôvodom môže byť aj alkohol

Väčšia polovica z nás siahne večer pred spaním po pohári vína v priemere dvakrát do týždňa. Aj keď ti alkohol pomáha upokojiť sa alebo zrelaxovať takmer hneď po požití, môže obmedziť kvalitu tvojho spánku. Toxické látky obsiahnuté v alkohole narúšajú spánkový cyklus a zamedzujú ti dopriať si hlboký spánok.

• Môžeš mať spánkové apnoe

Je malá šanca, že ho máš, keďže ním trpí len zhruba 3 – 7 % populácie. Nie je to nič príjemné, porucha sa vyznačuje prestávkami v dýchaní s minimálne 10 sekundovým trvaním a výskytom viac ako 10 prestávok na jednu hodinu spánku. Tí, ktorí ním trpia sa budia viackrát za noc, mnohí tvrdia, že si to ani nepamätajú. Keďže je kvalita spánku nižšia, jedinec spí automaticky dlhšie.

• Aj tvoje duševné zdravie vie byť príčinou

Ak máš depresiu, neznamená to hneď, že budeš spať automaticky dlhšie, len sa ti ťažšie vstáva, čo následne vedie k tomu, že chceš ostať v posteli dlhšie, aj keď to fyzicky nepotrebuješ. Takže ak vstávaš s pocitom, ako zase zvládneš čeliť dňu, ktorý máš pred sebou, mala by si to riešiť s odborníkom.

• Možno ti chýbajú niektoré životne dôležité minerály

Horčík alebo magnézium hrá veľmi dôležitú úlohu v živote človeka. Nielen že pomáha pri svalovici, podporuje zdravie srdca, ale pomáha aj pri zaspávaní. To znamená, že jeho nedostatok ťa nechá cítiť sa letargicky. Nachádza sa v listovej zelenine a orieškoch, jeho náhrada z lekárne môže pomôcť tiež.

 

Zdroj: harpersbazaar.com

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.