„Dnes je piatok trinásteho, nebojíš sa?“ alebo „Musíme si dávať pozor, dnes je piatok trinásteho,“ sú výroky, ktoré stále často počúvam od ľudí okolo seba. Ako je to možné, že napriek našej modernej dobe v 21. storočí stále podvedome vnímame, že tá mačka čo nám prebehla cez cestu, bola práve čierna a má to pre nás celkom iný význam, ako keby mala inú farbu?

tumblrfoto: tumblr

Áno, nazývame sa modernými ľuďmi a hovoríme, že nie sme poverčiví. Ako by sme predsa mohli veriť výplodom starosvetských fantázií? Veľká väčšina povier, ako ich poznáme v dnešnej podobe vznikla za čias stredoveku, keď ľudia potrebovali prisúdiť nešťastia v ich životoch niečomu nadprirodzenému. Samozrejme, boli dostatočne podložené na to, aby im so štipkou viery v nadprirodzeno podriaďovali svoje životy. Povery v našich hlavách zotrvávajú doteraz. Môžeme byť akokoľvek presvedčení, že si na ne ani nespomenieme, no určite sa raz za čas nevedome pozastavíme nad niečím iracionálnym. Svet bol vždy nevyspytateľný a väčšinu negatívnych udalostí nevieme ovládať, preto máme už na základe tradícií hlboko v mysli zakorenenú otázku „Čo ak?“ spojenú s poverami. Potrebujeme ich, aby sme sa aspoň podvedome mohli vyhýbať príčinám nášho nešťastia v nestabilnom svete.

tumblr_o4qzmzD0aL1ujbvclo1_500foto: tumblr

Možno sa ti bude zdať vtipné čo píšem, no ako príklad si môžeme uviesť Spojené štáty, kde v porovnaní s našou konzervatívnejšou stredoeurópskou kultúrou berú povery o piatku trinástom neuveriteľne vážne. Americký Inštitút pre zvládanie stresu napríklad svojim výskumom zistil, že štáty stratia od osemsto do deväťsto miliónov dolárov len počas jediného dňa piatku trinásteho, lebo ľudia odmietajú ísť do práce a necestujú vôbec, čím oslabujú ekonomiku. Rovnako, čo bude pre mnohých z nás nepochopiteľné, je zvýšené riziko týrania spravidla čiernych mačiek v období Halloweenu, alebo spomínaného piatku trinásteho. Tieto fakty sú naozaj šialené keď vezmeme do úvahy, že sme ľudia využívajúci smartfóny a cestujeme do vesmíru.

weheartit

foto: weheartit

Tradície pravdepodobne nezmeníme. Môžeme ale zmeniť náš postoj k nim. Z psychologického hľadiska môže byť niekedy síce fajn mať nejaký amulet alebo talizman, ktorý podporuje naše konanie a sebavedomie, ale nemôžeme sa naň spoliehať. Nech sa pre nás poverčivosť nestáva placebom. Tak teda buďme sebavedomé vo svojej pravej podstate a zodpovedné za svoje konanie. Pekný piatok trinásteho!

weheartit1foto: weheartit

titulná foto: wallpapercave

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife