unsplash.com

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Nemôžeš prestať myslieť na tvár svojho priateľa? Pamätáš si každý detail – vrásku alebo to, ako dvíha obočie? Keď si zaľúbená, je krásny pocit po ťažkom a dlhom dni vidieť svojho milovaného. Vieš, čo sa vtedy deje v tvojom mozgu a prečo máš ten pocit? 

Je jasné, že ak vidíš niekoho, koho máš rada, tešíš sa. Ale je za tým oveľa viac. Je vedecky dokázané, že to súvisí s chemickými procesmi v našom mozgu. Podľa odborníkov sa pocit zamilovanosti v našom mozgu podobá účinkom kokaínu. Vyvoláva závislosť a ak svoju „drogu“ dostaneme, cítime sa spokojne a šťastne. Preto si v začiatkoch vzťahu nedokážeme pomôcť a túžime byť s partnerom neustále!

Nečuduj sa preto svojej kamoške, že trávi všetok čas so svojím novým objavom – čiastočne je ovplyvňovaná dopamínom v jej mozgu. Zaujímave je, že po dvoch rokoch stretávania sa, sa naše vnímanie človeka, ktorého máme radi úplne mení a efekt je oveľa miernejší.

Okrem toho je dokázané, že pohľad na niekoho milovaného zmierňuje bolesť. Takže, ak si dávaš tetovanie alebo ťa čaká niečo iné nepríjemné či bolestivé, prítomnosť osoby, ktorú máš rada ťa povzbudí viac, ako si môžeš myslieť. Pocit podpory a lásky má priam liečivé účinky. Podľa lekárov tieto chemické reakcie pomáhajú ľuďom žiť dlhšie, a to najmä u mužov. Preto je láska veľmi dôležité aj v čase starnutia.

Existuje však tiež prekvapujúci dôvod, prečo rozchody bolia. Keď sa prvýkrát zamilujeme, hladina serotonínu v našom tele stúpa, čo vysvetľuje pocit „nemôžem bez neho žiť“. Takže, ak sa rozídete v priebehu prvých dvoch rokov, jeho hladina tak klesne, až dokáže vyvolať depresiu. Zmätok chemických látok v mozgu vyvolá smútok, a kedykoľvek svojho ex uvidíš, budeš sa cítiť ešte horšie.

 

Zdroj: elitedaily.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating