Keď sa pozeráš do zrkadla, vidíš tam len jednu tvár. Tá však môže nabrať mnoho iných podôb v momente, kedy sa ňou prezentuješ medzi inými ľuďmi. Dnes je už totiž občas veľmi ťažké byť v tomto svete sama sebou. Vo svete, kde každý hľadá dokonalosť, kde všetci súperia o prestíž, a kde faloš vládne častejšie, než by si mohla tušiť. A častokrát úplne podvedome, i keď nemusí mať žiaden zlý zámer.

Sociálne siete nás dohnali k tomu, aby sme na ne pridávali to najlepšie z našich životov. Upravené slefíčka, nech ľudia vidia, aké sme krásne. Stories o tom, aké chutné jedlo sme mali v reštaurácii, len aby si ľudia všimli, že máme na to chodiť tam na večeru. Obrovská kytica ruží, aj napriek tomu, že ju doniesol iba preto, aby sa ospravedlnil za ďalšiu hádku.

Aj keď nežiješ online, s pretvárkou sa stretneš na každom rohu. Vidíš ju u susedy, ktorá sa usmieva, aj keď si počula ten krik cez celú bytovku. Počuješ ju rozhovore s kamarátkou, ktorá sa chváli dobrými novinkami, aj keď vieš, že nimi zastiera niečo, za čo sa hanbí. I ty sama si občas tým, kým v skutočnosti nie si.

Niekedy len na chvíľu, aby si sa cítila lepšie. Inokedy je to tvoja maska zakaždým, keď vyjdeš z domu. Vnútri si nešťastná a máš pocit, že ťa svet ubíja, no navonok si vždy to veselé a usmievavé dievča. Alebo naopak. V duši dobráčka, ktorá sa však tvári tak chladno a odmerane, že sa k nej ostatní boja priblížiť. Si tá, ktorá chce vyzerať ako úspešná podnikateľka, aj keď kvôli problémom s biznisom celé noci nespíš. Príkladov môžu byť desiatky.

Je to hra, ktorú ako hru neberieš. Len chceš vytvárať ilúziu o sebe, aby si bola pred ľuďmi niekým iným. Nechceš byť klamárkou, nechceš nikomu ublížiť, len máš pocit, že by si mohla byť lepšou verziou samej seba. Chcela by si byť iná – navonok, i vo vnútri. A tak predstieraš, kým to možno raz naozaj nedosiahneš. Fake it till you make it, že?

Lenže život nežiješ preto, aby si v ňom mala inú úlohu. Nie na to, aby si stále niečo predstierala a prichádzala tak o veci, ktoré sú skutočné, a na ktorých naozaj záleží. Ak to budeš robiť často, môže sa stať, že tomu úplne podľahneš. Tak, že uveríš sama sebe. Budeš sa presviedčať o tom, že nie si tou, ktorú vidíš v zrkadle, čo sa však bude byť s tvojím vnútrom. A z toho sa zblázniš.

Budeš tak zamotaná v kruhu, že už nebudeš ani tušiť, čo od života vlastne chceš. Ľudia v tvojom okolí prídu na tvoje pretvárky a prídeš aj o nich. Celá tvoja bublina praskne a ty si až na samom dne uvedomíš, že si premárnila roky snahou o to, aby si svet presviedčala o veciach, ktoré nakoniec aj tak nikoho nezaujímajú.

Každý z nás je originál. Každý z nás má svoje plusy i mínusy. A každý z nás má len jednu šancu na to, aby prežil na tomto svete ten najlepší život. Tak sa nesnaž podobať na iný, ale vychutnaj si ten svoj.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.