Či už podgurážene alebo za plného vedomia, s kamarátmi alebo rodinou, téma Slovensko sa objaví takmer vždy. A generalizujeme. Všetko je to tu zle, školstvo, politika, zdravotníctvo, ľudia, dôchodky, platy, zamestnanosť, Rómovia, vzduch …ešte aj tí psi podľa niektorých v zahraničí krajšie štekajú. Už mi to príde ako národný šport. Úprimne, do týchto debát sa zapájam aj ja. Rovnako tak s mnohými vecami nesúhlasím a myslím si, že my mladí sme budúcnosť. A preto prosím, choďte do zahraničia, skúste pracovať, načerpajte skúsenosti, začnite študovať, stretnite  inšpiratívnych ľudí a učte sa. Ale vráťte sa späť. Aj ja som odcestovala zopárkrát, odcestovalo aj niekoľko mojich kamarátov, no všetci sme sa vrátili. Prečo?

Príroda

Je smutné, ako Slováci závidia prírodu iným krajinám, pritom máme prekrásne miesta aj tu. To, prečo to práve teraz nevidíš ako waw vec je, že si tu vyrástla, a tak si na ne viac menej zvyknutá. Viem, že existujú také miesta, že pri pohľade na ne zabudneš čia si, no napriek tomu máš byť na čo hrdá. Tatry, Slovenský raj,  Ochtinská aragonitová jaskyňa, ktorá je jedinou jaskyňou svojho druhu v Európe, Herliansky gejzír, Jánošíkové diery, či celosvetovo unikátne kamenné gule a ropný prameň na Kysuciach alebo taký Spišský hrad… Takto by som mohla pokračovať do aleluje. Je tu kopec pekného, a preto by si sa na to mohla sústrediť aj ty.

Zamestnanosť

Ak aj ty plačeš, že si nevieš nájsť prácu, nie je chyba ani tak v systéme, ale v tebe. A preto choď, odíď už počas školy, na semester, rok, celé štúdium, alebo si tam nájdi prácu, nauč sa jazyk, pracuj na sebe. Nepremrhaj svoj drahocenný čas iba popíjaním a diskotékami. Slovensko je malá krajina a konkurencia tu nie je až taká vysoká, ako v iných, západných krajinách. Zamestnávatelia sa bijú o mladých a múdrych ľudí, ktorý ovládajú jazyk. Ak sa nebijú práve o teba, je možno čas niečo zmeniť.

Priestor priniesť niečo nové

Nikdy nepočúvaj tých, čo ti vravia, aby si zostala doma alebo aby si len, preboha, nešla sama. Nie! Choď a choď aj sama. Ak vyciciavať iných (rodičov, štát), tak správne. Pýtaj si na štúdium a na skúsenosti. Je mnoho agentúr, či firiem, ktoré poskytujú granty. Choď, vzdelávaj sa, zaujímaj sa… a vrátiš im potom. Vrátiš im napríklad, keď začneš podnikať. Áno viem, že situácia pre podnikateľov u nás nie je najlepšia, ale nikde to nie je na 100% super. Odkukáš, spoznáš a uvidíš,  koľko vody namútia dobré startupy. Najlepší priestor pre podnikanie a prinášanie noviniek je tam, kde je na to priestor (inšpiráciou ti v určitom smere môže byť kľudne aj redakcia Odzadu).

Súčasť spoločnosti

Aj ty si súčasťou spoločnosti. Ak ti vtip: „Slovak sa rozpráva so Slovákom. Ako sa máš? Dobre…Ty sviňa,“ príde veľmi výstižný, hovoríš tak aj o sebe. Ak sa ti niečo nepáči, postav sa a zmeň to. Kritikov, čo nič nerobia, tu máme ako opustených psov v Grécku. Nemusíš ísť hneď do politiky. Takú neziskovku alebo hnutie si môžeš založiť aj sama, alebo len rob to, čo ťa baví. Základ zmeny načrtol už Michael Jackson v pesničke Man in the mirror, ktorej témou je, že zmenu urobíš len tým, že začneš od seba. (https://www.youtube.com/watch?v=KdIUzBoowbQ)

Nevnucujem nikomu svoje presvedčenie, rovnako tak, ako nikomu to jeho neberiem. Ak sa rozhodneš odísť a nevrátiť, lebo ťa se…rie súdnictvo, polícia, korupcia, atď choď. Ale nepočúvaj názor človeka, ktorý strávil niekde iba rok. Neodzrkadľuje to skutočnosť. Ten človek nezažil toľko, aby mohol objektívne súdiť, kde je čo lepšie a ako čo funguje. Okrem toho, všimni si ten relatívny kľud na Slovensku. Na klasické nebezpečie, ktoré hrozí všade sa nenabaľujú teroristické útoky, či týždenné psychopatické streľby.

Na záver trošku socialistického zmýšľania. Ak budeme všetci pracovať pre spoločnosť, spoločnosť nám to vráti. Dodala by som však niečo aj z Noemovej archy: „choďte a množte sa“, lebo sa toho dôchodku nedožijeme 🙂

foto: thoughtcatalog.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife