unsplash.com

Vzhľad hlavného mesta prezradí o štáte veľa. Hlavné mesto má mať reprezentatívnu funkciu a skoncentrovať v sebe to najlepšie, čo môže štát ponúknuť. Zvyčajne tam sídli prezident, parlament, celebritná smotánka, vlastne všetky kľúčové inštitúcie. Úlohou hlavných miest je poskytnúť umelecký zážitok i dostatok pracovných ponúk. V tomto článku sa budem venovať tomu, aký na mňa týchto 6 zanechalo dojem.

#Paríž

Hlavné mesto Francúzka je najkrajšie v noci, keď je všetko vysvietené. Eiffelovka, najznámejšia stavba tohto mesta, vás očarí v každom čase. Pre človeka je až neuveriteľné, že toto niekto vymyslel a postavil. Od Víťazného oblúka som nečakala nič extra, ale výhľad z neho mi vyrazil dych. Ulica Champs-Élysées, ktorá k nemu vedie, je podľa mnohých odborníkov najkrajšou ulicou na svete. Louvre roztopí srdce i tomu najväčšiemu odporcovi múzeí. To nie je múzeum, to sú chodiace a dýchajúce dejiny.

A kde sa mi páčilo najviac? V Disneylande. Je jedno koľko máte rokov, každý si nájde to svoje. Má viacero častí. V jednej sú kolotoče, v ďalšej Disneyho princezny.

Podľa môjho názoru ho nemáte šancu za jeden deň vidieť celý. Je to veľký zážitok. Paríž je mesto, v ktorom som prvýkrát išla metrom. Ak sa na niektorú z týchto pamiatok chystáte, odporúčam vám vyraziť čím skôr ráno, inak si počkáte v niekoľkohodinových radoch. Ak si aj počkáte, ten pohľad za to stojí. Pre mňa má Paríž rozprávkovú atmosféru, bola som tam dvakrát a dúfam, že sa tam ešte vrátim. Čo sa týka cenovej dostupnosti, ak viete kde hľadať a „vychytáte“ správny čas, dá sa najesť i ubytovať za rozumnú cenu.

#Rím

Považujem sa za milovníka rímskych dejín a všeobecne milujem všetko talianske. Taliansko navštevujem pravidelne, a preto som od Ríma očakávala naozaj veľmi veľa. Vatikánska časť je prekrásna. Budovy vyzerajú nádherne, je vidno, že sa o ne starajú. Zažila som aj omšu s pápežom a to je zážitok na celý život. Aj keď nie ste veriaci, Vatikán vám odporúčam. Všetky kostoly v Ríme sú prekrásne, aj keď atmosféru v nich trošku kazia davy tlačiacich sa a všetko si fotiacich turistov. Mňa veľmi zaujala Fontána di Trevi, je to majstrovské dielo. Najväčším sklamaním pre mňa bolo Koloseum.

Toľko sa o ňom hovorí a spieva a keď som si chcela urobiť peknú fotku, tak… Niekde dav turistov, inde parkovisko, potom smetné koše. Problém Ríma bol v tom, že je až príliš zameraný na turistov a kvôli tomu trošku stráca svoju pôvodnú atmosféru. Doprava v ňom úplne skolabuje, určite tam nechoďte autom. Čo sa týka ceny, tým, že je tam naozaj veľa turistov, vysoké ceny si môžu dovoliť. Pripláca sa tam dokonca aj za obsluhu, resp. že v reštaurácií sedíte (nie všade, ale v centre určite).

Yok efendim sol omuz üzerinden sağ elle atılırmış da, para havuza girerse Roma’ya tekrar gelirmişsin falan. 🤑 Sağ elle sol taraftan atınca fotoğraf kötü çıkıyor bir kere. Zaten para da atmadım atar gibi yaptım. Beş kez gittim zaten biraz da başkaları gitsin bence, boşuna kalabalık yapmıyım oralarda. 😂 . . They say you have to throw it with your right hand on your left shoulder and if the coin gets in the pool it means you will go to Rome again. 🤑No Sir, when you throw it from your left shoulder with right hand photo looks terrible. I didn’t throw a coin anyway, i pretend to be throwing. I’ve gone five times already, i think it is time for others now, no need to make there overcrowded. 😂 • • • • • #sheisnotlost #objektifimden #throwback #rome #wearetravelgirls #aniyakala #roma #ladiesgoneglobal #hayatakarken #turkinstagram #fotografheryerde #zamanidurdur #darlingescapes #turkishfollowers #femmetravel #allshotsturkey #memories #bir_dakika #tb #hayatandanibarettir #girlslovetravel #gununkaresi #gulumseaska #sidewalkerdaily #thetravelwomen #ig_italy #globelletravels #bugununkaresi #igersroma #fontanaditrevi

A post shared by Merve Tatile Çıksın (@mervetatileciksin) on

#Viedeň

Viedeň je raj pre všetky nákupné maniačky. Hemží sa to tam obchodmi rôznych značiek, luxusných aj tých pre bežných smrteľníkov. Všetko sa nachádza relatívne blízko seba. Kostolíky sú pastvou pre oči, ale mňa žiaden nezaujal tak, že by mi naveky utkvel v pamäti. Vo všeobecnosti by som atmosféru Viedne zhodnotila ako luxusnú. Pôsobila na mňa tak uhladene, čisto a upravene. Páčila sa mi a rozhodne sa hlavné mesto Rakúska chystám navštíviť opäť. Je jedným z mojich obľúbených hlavných miest.

#Londýn

Nie som fanúšik vlhkého a chladného počasia. Vždy, keď som bola v Londýne pršalo, takže mi to možno trošku skazilo všeobecný zážitok. Najviac sa mi páčil Buckinghamský palác, celá ta stavba v sebe ukrýva niečo výnimočné. Je mi sympatické to, ako majú Briti v obľube kráľovskú rodinu. V našej krajine, kde nenájdete všeobecne obľúbeného politika, to môžeme považovať až za čarovný úkaz. Elizabeth Tower (Big Ben) prechádza rozsiahlou rekonštrukciou už dosť dlho, takže jeho umeleckú výpovednú hodnotu neviem adekvátne posúdiť.

Veľmi ma zaujala ulička Piccadilly street, ktorá je zaujímavá tým, že zaujímavo prepája históriu a modernosť. Rozhodne odporúčam navštíviť pekárničku Cinnabon, kde vyrábajú tradičné škoricové koláčiky, ktoré sú úplne božské (musíš vyskúšať!). Oxford street je veľká. Ak rada nakupuješ, prídeš si na svoje, ale vyhraď si na to veľa času. Londýn na mňa pôsobil zvláštne upokojujúco. Hemžil sa turistami a pritom si zachoval svoj prirodzený rytmus. Je celý taký naleštený, trblietavý a blikajúci. Je zmesou všetkého, čím si Británia prešla.

#Praha

České hlavné mesto sa mi zo všetkých hlavných miest páčilo úplne najviac. Milujem muzikály a výkony českých hercov sú podľa mňa dokonalé. Orloj v sebe ukrýva tajomnosť a zvláštnu symboliku. Fascinujúce sú rôzne malé reštaurácie, ktoré sú verné klasickým českým jedlám no postupne ich dopĺňajú vplyvy iných kultúr. Pražský hrad nesmiete vynechať.

Karlov most má romantickú atmosféru, ktorú podčiarkujú zaľúbené zámky a lístočky. Je útočiskom mnohých umelcov, ktorí vytvárajú priam kúzelnú atmosféru. Malá strana, Hradčanské a Staromestské námestie sa vám navždy vryjú do pamäti. No a samozrejme odporúčam návštevu obchodných centier ako napríklad Palladium alebo Kotva. Praha je mesto, kde by sa mi naozaj páčilo žiť.

#Bratislava

Slovenské hlavné mesto podľa môjho názoru až príliš kombinuje modernosť a historickosť. Štýl striedania historických a moderných budov mi nie je veľmi pochuti. Pochádzam  z východného Slovenska, preto k nej možno nemám tradičný patriotický vzťah. Jej poloha podľa mňa až príliš rozdeľuje východ a západ. Bratislavský hrad nevyzerá ako typický hrad, preto ma milo prekvapil. Páči sa mi. Socha sv. Alžbety to len podčiarkuje. Budova parlamentu má oveľa prívetivejší a pracovitejší vzhľad ako ľudia v nej. Mojimi opornými orientačnými bodmi sú Aupark, Eurovea, Bory Mall, Central a Polus. Áno, rada nakupujem.

Úplný strop je v mojich očiach  Sad Janka Kráľa. Je to moje najobľúbenejšie miesto v Bratislave. Oddýchnete si v ňom od ruchu mesta. Pri každej návšteve objavím niečo nové. Novú fontánu, zákutie, vežičku. Tiež rada prechádzam ponad Dunaj cez Starý most. Je z neho prekrásny výhľad. Bez urážky, ale železničná stanica je podľa mňa výsmech hlavného mesta a ísť z nej na autobus môže byť pre „prvocestovateľa“ značne chaotické. Mám Bratislavu rada, ale nie je to mesto, v ktorom by som chcela žiť #srdcomvýchodniar

be a light in this world 💖#sadjankakrala #bratislavacastle

A post shared by Paula Juríková (@jurikovapaula) on

Čo vytvára čaro hlavných miest?

Som veľmi emotívna osoba a môj názor veľmi ovplyvňuje atmosféra mesta. Rôzny ľudia môžu mať rôzne názory a ja dúfam, že som žiadne mesto neurazila. Sú to len moje osobné dojmy a názory. Určite sa každé z týchto miest oplatí vidieť, lebo každé z nich je výnimočné. Ja by som veľmi chcela vidieť Budapešť a Ľubľanu, pretože tadiaľ často autom prechádzam, no nikdy som ich nepreskúmala. Fascinuje ma aj Moskva a Helsinki, tak snáď raz….

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife