Photo by Andrea Piacquadio from Pexels

Tvoje srdce utrpelo tvrdú ranu a doteraz sa z toho trasieš. Ešte stále si plná sklamania, ale nedokážeš vysloviť jediné slovo. V týchto momentoch za teba najviac dokáže vyjadriť hudba a jej texty, ktorým načúvaš. Možno počúvaš tie isté piesne stále dookola, pretože ti najlepšie rozumejú. Prečo nám tak veľmi pomáha hudba v ťažkých časoch? Takto to vysvetlila štúdia The Paradox of Music-Evoked Sadness a portál Huffpost, Exploring your mind a The new times.

Splynieš s melódiou

Možno to bol práve rozchod alebo iná záležitosť, ktorá ťa na chvíľu zlomila. Nemáš na nič chuť? Nechceš ani s nikým hovoriť? To je v poriadku. Niekedy potrebujeme byť iba osamote a počúvať piesne, ktoré povedia všetko za nás. Hoci to nie sú často veselé texty.

To však neznamená, že by si sa mala cítiť horšie. Práve naopak. Môžeš zažiť totálne splynutie s touto melódiou a konečne sa necítiš sama a nepochopená. Dokážeš tak aj lepšie znášať všetko, čo sa ti stalo.

Pomáha ti

Podľa výskumu ľudia so zlomeným srdcom počúvajú najviac smutnú hudbu a cítia sa kvôli nej lepšie. Najčastejšie to v nich môže vyvolať nostalgiu. No tak, priznaj to. Aj ty určite spomínaš na tie časy, kedy si prvýkrát zbadala jeho úsmev a možno si želáš, aby sa to všetko vrátilo späť.

Práve kvôli tomu preferuješ smutnú hudbu. Teda takú, ktorá ti úplne hovorí z duše. Nech sa už stalo čokoľvek, nevracaj sa späť. Vždy je všetko tak, ako má byť.

Nevieme si bez nej predstaviť život

Pozri sa vôkol seba. Ak práve kráčaš po zaľudnenom meste, skús spočítať, koľko ľudí má nasadené slúchadlá. Hudba ich skvelo sprevádza na svojej ceste a v súčasnosti je považovaná za nevyhnutnosť. Veď aj tvoj trávený čas v autobuse alebo v aute je určite veselší, prípadne epickejší vďaka tomuto umeniu.

Možno si vďaka hudbe spomenieš na zážitky, ktoré ti v momente vyčaria úsmev na tvári. Samozrejme, poslúži aj ako bútľavá vŕba, ale dokáže nám prinášať aj to krásne. Jej vábivé melódie nás môžu upokojiť, potešiť a pochopiť. Práve preto je veľmi prospešná pre naše mentálne a fyzické zdravie.

Donúti každého cítiť a prežiť niečo

Môžeš sa tváriť, že netancuješ, alebo že nerozumieš jazyku, ktorým interpret spieva. Lenže predsa cítiš, ako ti tá melódia prúdi telom a dokážeš rozpoznať, čo cíti spevák v danom momente. Hudba je akoby univerzálny jazyk, ktorý vždy vyjadrí naše pocity. Má na nás silný vplyv a môže byť našou základňou.

Dokáže nás odbremeniť od ťažkých a vyčerpávajúcich pocitov a myšlienok bez toho, aby sme si to uvedomovali. Aj toto s nami robí hudba. Ak sa preto teraz cítiš, že sa musíš odreagovať a myslieť na niečo iné, zapni si nejaké playlisty. Je ich viac než dosť a každý umelec má svoju jedinečnú hodnotu. Dovoľ im, aby ťa na chvíľu viedli. Každý z nás potrebuje kúsok harmónie.

Zdroj: The Paradox of Music-Evoked Sadness a portál Huffpost, Exploring your mind a The new times

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife