Všetky ženy to majú v sebe. Či už to nahlas priznajú alebo nie. Reč je o porovnávaní sa s inými. Hodnotenie ich výzoru, správania, života a následne premietanie si toho svojho. No môže to mať naozaj nebezpečné následky.

Pozeráš sa na nich denne. Krásne ženy na Instagrame, ktoré majú život ako z rozprávky. Tvoje úspešné kamarátky, ktorým sa darí v práci. Tvoje susedy, ktoré vyzerajú ako missky aj vtedy, keď idú vyniesť smeti. A tebe hlavou prúdi milión myšlienok, ktorými sa začínaš podceňovať.

Prečo nemám také husté vlasy ako ona? Prečo má ona šťastný vzťah a ja nie? Prečo môže jesť a nepribrať? A desiatky ďalších „prečo“.

Aj keď nám to väčšinou prináša pocit menejcennosti, stále to robíme. Iba malé množstvo žien to dokáže v sebe prijať pozitívnym spôsobom a brať príklad iných žien na to, aby na sebe pracovali ešte viac. Neberú ich ako nejakú konkurenciu, nezávidia, no sú motivované ich „plusmi“.

Pravdou však ostáva, že väčšina si pri pohľade na iné začína o sebe myslieť nepekné veci. Nie som dosť dobrá. Táto veta môže spustiť sériu ďalších reakcií, ktoré ťa môžu priviesť na samé dno. Nie každá má totiž silnú psychiku, skôr sa môže stať, že ťa všetka tá dokonalosť okolo teba úplne zloží, pretože sa budeš cítiť byť na tomto svete bezvýznamná.

Áno, najmä mladé dievčatá považujú taký vzhľad či známky v škole za meradlo dôležitosti. Staršie zase rodinný stav, úspech v kariére či bankové konto. Pre niekoho veci, na ktorých nezáleží, pre iného celý vesmír. A ak sa zdá byť v koncoch, prichádza skutočné nebezpečenstvo.

V podobe, ktorá si vyžaduje občas až odbornú pomoc. Ak sa nechceš dostať až do tohto bodu, musíš si sama uvedomiť, že každá z nás je iná, jedinečná, a to nie je žiadne klišé, ale fakt. Ty možno závidíš susede jej postavu, ona možno tebe tajne závidí hudobný talent.

Predstav si, aké by to bolo, ak by sme boli všetky rovnaké. Nuda, no nie?

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.