Pokojný júnový večer. Sedím sama v útulnom, no celkom rušnom bare v menšom mestečku na strednom Slovensku. Popíjam príjemne chladný bavoráčik a píšem.

Docestovala som na niekoľkodňový kurz japonskej tlakovej masáže-Shiatsu. Nie je to môj prvý kurz. Chcela som sa dovzdelať a takisto prevetrať hlavu, zmeniť vzduch. Splnilo to svoj účel…prišla som však tiež na zaujímavú myšlienku a to odpoveď na otázku, ktorá tvorí názov tohto článku. Takže, poďme na to v bodoch.

Vycestovať občas na vzdelávací kurz do iného mesta je dobrý nápad, pretože:

sa naučíš niečo nové, haha, aké nečakané v súvislosti s touto témou:-), no je to naozaj tak, že človek sa učí celý život, teda mal by sa, hoci, ako nakoniec zisťuje, že vie akurát to, že nič nevie, ale aj v tomto prípade platí, že cesta je cieľ:-)

–  zmeníš prostredie. Ono sa to nezdá, ale pomôže ti to vidieť veci úplne inak než doma. Okrem iného si začneš vážiť veci, ktoré doma máš a ľudí, ktorých doma máš a možno ti aj lezú na nervy, teraz však uvidíš, ako ti budú chýbať. Tento bod platí najmä pri kurzoch, ktoré trvajú aj niekoľko týždňov…Viem o čom hovorím:-)

zmeníš pohľad na určité problémy a dilemy, ktoré ti doma nedali spať. Iné prostredie ti pomôže získať nadhľad.

objavíš a rozvinieš schopnosti, o ktorých si netušila, že ich máš.

– na takýchto  kurzoch býva celkom dosť ľudí, od samotných účastníkov, cez lektorov až po predavačky v potravinách a ľudí vo vlaku, s ktorými sa zakecáš. Pokiaľ si vnímavá a otvorená novému a nemyslíš si, že iba tvoj názor je ten naj, máš šancu naučiť sa zaujímavé veci a spoznáš rôzne spôsoby žitia. A ako sa vraví, nikdy nevieš, do koho pichneš pneumatiku…

– parádna príležitosť zmeniť svoje stravovacie návyky k lepšiemu, napríklad nesladiť, jesť menšie porcie a podobne. Fakt, funguje to:-)

naučíš sa žiť na chvíľu so samotou. Sú totiž kurzy, kde je menej účastníkov a z tohoto dôvodu nemáš „partiu“ stále so sebou, čiže naozaj si odkázaná na to ísť sama do obchodu či mesta. Je to skutočný relax duše a mnohé veci ti vtedy „dôjdu“.
beautiful-beauty-brown-city-Favim.com-2392146foto: tumblr

Keď si sa už rozhodla a chystáš sa na nejaký kurz, navrhujem skúsiť spraviť tiež:

vyfinti sa, sprav si iný účes než zvyčajne, skrátka, urob zo seba „čaju“ a vyjdi si  večer po kurze von do mesta. Sadni si do baru, kaviarne, pozoruj ľudí – veľmi obohacujúca skúsenosť, zachytávaj rozhovory pri  stoloch

–  usmievaj sa na ľudí, ktorí sú ti sympatickí

vytiahni notes, zošit, zapisuj si a tvár sa pritom dôležito a tajomne (čo sa doma, prirodzene, nedá).

–  priprav sa na otázky v očiach, čo taká pekná baba robí večer sama vonku.

– daj čašníčke vyššie prepitné než obyčajne (fakt dobrý pocit).

Doba je rýchla a pretechnizovaná, neustále prichádzajú nové veci a informácie. „Myseľ je ako padák. Funguje len vtedy, keď je otvorená“. Nech sa už vydáš na akúkoľvek cestu za svojím profesným aj osobným rastom, ostáva pravdou, že vzdelávací kurz je jednou z veľmi dobrých príležitostí, ako načerpať nové vedomosti, energiu, nápady. A istotne vyjde čas aj na oddych pri poháriku niečoho dobrého:-)

foto: tumblr

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife