… a prečo sa čudujú, že sú stále nešťastní? 

Och, sme to ale ľudia. Dostali sme dar v podobe slobodnej vôle a možnosti veci meniť. Môžeme si zvoliť, aký život budeme žiť, akých ľudí budeme stretávať, aké situácie budeme zažívať. No samozrejme, niekedy budeme vystavení situáciám, ktoré nebudeme vedieť ovplyvniť, nebudeme vedieť ako sa zachovať, či ako sa správne rozhodnúť.

Čo ti vraví tvoje vnútro?

Ale nakoniec sa vždy len nejako rozhodneme. Zvolíme cestu, smer, ľudí vo svojom živote. A chceme odpovede, chceme vedieť, či sme sa rozhodli správne. Tieto odpovede hľadáme všade možne, len nie tam, kde ich zaručene nájdeme – vo svojom vnútri. Lebo iba tam nájdeme odpovede na všetky otázky. A pokiaľ sa budeme týmito odpoveďami riadiť, keď budeme počúvať svoje vnútro, svoje emócie tak si môžeme bez okolkov povedať, že si ideme za svojim šťastím.

Si nešťastná? Ak áno, hľadaj odpovede na otázky, prečo tomu tak je. Čo ťa robí nešťastnou? Nejaká osoba, partner, nenaplnený vzťah, frustrujúca pracovná náplň, príliš veľa povinností, ktoré si si nabrala na chrbát? Ty sama dobre vieš, čo presne je príčinou tvojho nešťastia, nespokojnosti. Stačí, keď sa pozrieš pravde do očí a vynaložíš ochotu a úsilie, niečo vo svojom živote zmeniť. Nie je to jednoduché, viem. Ale pokiaľ to neurobíš, pokiaľ budeš pred tým zatvárať oči a klamať samú seba, budeš sa naďalej iba trápiť.

Uchyľujeme sa k modlitbám …

Napriek tomu, niektorí ľudia miesto toho, aby dostali odvahu nazrieť do svojho vnútra a podľa neho žiť svoj život, hľadajú rôzne cestičky, ako by si mohli pomôcť inak. Niektorí viac pracujú, aby nemuseli na svoje nešťastie myslieť. Niektorí sa obklopujú viac druhými ľuďmi, riešia problémy iných, len aby nemuseli pozerať na svoje. Niektorí sa utiekajú k alkoholu či k virtuálnej realite. Toto všetko sú cesty, ktoré iba nasmerujú pozornosť inam, ale nič tým trvalo nikto nevyrieši.

Potom sú tu ešte ľudia, ktorí veria, hľadajú, skúšajú všakovaké riešenia. Aby si mohli povedať, že už skúsili naozaj všetko. Obracajú sa na vyššiu moc, vesmír. Na tom, samozrejme, nie je nič zlé. Ale nie je to iba o tom, že sa pomodlíme a myslíme si, že to vesmír za nás vyrieši. Nevyrieši. On nám len môže dávať znamenia, vnuknutia, odpovede, ale pokiaľ s tým nespravíme my, ako jedinci nič, rovnako sa zas ocitneme iba na začiatku.

Nekonečný kolobeh?

Toto sa reálne deje. Nazvime to príbeh Snílka, ktorý má v živote veľa ťažkých situácii, a obracia sa na vesmír.

Bože, prosím, daj aby som už bol konečne šťastný. Daj mi znamenie, čo mám robiť, nech už je to čokoľvek. Už som skutočne zúfalý. Vedz, že budem mať myseľ aj oči otvorené. Budem počúvať, budem hľadať. Len mi prosím ukáž cestu a ja po nej pôjdem.“

A tak vesmír vypočuje túto prosbu. Podsúva Snílkovi znamenia. Púšťa mu piesne. Podsúva mu články na internete. Ľudia v jeho okolí riešia podobné problémy ako on. Nápisy na stenách, na pútačoch mu presne vravia, čo má spraviť. Dokonca mu ukáže priamo na jeho životnej situácii, že skutočne nie je priaznivá, že v nej jednoducho nebude šťastný.

A čo robí Snílek? Je už veľmi zaneprázdnený. Pieseň mu iba preletí cez uši, myseľ inde. Na článok na internete nemá čas, pretože rieši dôležitú pracovnú schôdzku. Nápisy na pútačoch? Síce ich vidí, ale nečíta, nevníma. Jeho nepriaznivá situácia mu vytvorí síce túžbu po zmene, ale Snílek má strach čokoľvek zmeniť. Preto radšej pred ňou zakrýva zrak. Klame sám seba, že jeho problémy, nie sú tak veľkými. Že si sám všetko iba zveličuje. Je na neho toho príliš, ale časom sa to určite zmení, zlepší a nakoniec bude šťastný.

Lenže ani postupom času sa nič nemení, stále je nešťastný, nevedno prečo. Tak sa len ďalej trápi a pýta sa sám seba, kde robí chybu? Veď sa tak snaží! Pýta sa vesmíru, kde sú jeho znamenia, prečo mu žiadne neposiela?

Vesmír, prosím, ja viem, že tam si. Už ma nenechaj sa trápiť a skutočne mi pomôž. Daj mi znamenie, ver, že ja ho budem hľadať a určite spoznám, že mi ho posielaš ty.“

Ponaučenie

Tak a toto sme my. My ľudia, ktorí máme úžasnú schopnosť rozoznať emócie, ktoré vo svojom tele prežívame. Máme intuíciu, ktorá nám ukazuje, ktorá cesta je tá správna a ktorá nie. Jediné, čo musíme vedieť urobiť je, že pôjdeme za hlasom svojho srdca. Že budeme počúvať svoje telo a svoje pocity. Také je to jednoduché. Keď sme šťastní, tak v poriadku, pokračujeme ďalej. Keď sme nešťastní, tak musíme robiť niečo pre to, aby sme vykonali zmenu. Samozrejme je to jednoduché napísať, ale skutočne nejak konať to chce veľké odhodlanie a odvahu. Vedz ale, že tú zmenu musí vykonať každý sám.

A pokiaľ budeš túžiť po znamení, utvrdení sa v tom, čo už dávno vieš, prosím, maj oči otvorené, uši nastražené, srdce a myseľ dokorán a hlavne – rozhodni sa tento krát konať! Nie tápať, nie zatvárať oči, ale skutočne sa pozri pravde do očí a konaj. A uvidíš, že sa budú diať zázraky.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.