Prečo deti nechcú zeleninu

Ak máš mladších súrodencov alebo si už ty sama matkou, určite si si neraz kládla otázku, prečo deti tak veľmi nechcú jesť zeleninu. Odborníci z portálu Power of Positivity prišli s prekvapivými odpoveďami, ktoré by si možno vôbec nečakala. 

Najčastejšie sa za tým môže ukrývať jeden z týchto 5 dôvodov.

Môžu za to gény

Možno to bude znieť zvláštne, ale vedci naozaj odhalili súvislosti medzi tvojou prípadnou nechuťou k zelenine a tou detskou. Ak si ty v detstve mala odpor voči týmto potravinám, je možné, že tvoje dieťa na tom bude rovnako. Nemôžeš mu to (alebo jej) zazlievať, keďže ty si bola úplne rovnaká a robila svojim rodičom vrásky na čele.

Nevidia to u rodičov

Ak zelenina nie je súčasťou rodiny a rodičia si ju bežne nedávajú, aj to je častý dôvod, prečo ju deti nechcú. Nemajú vytvorený žiadny návyk. Ide o mierne pokrytectvo, ak mama s otcom zeleninu odmietajú, no do svojich detí ju chcú natlačiť. Treba ísť pozitívnym príkladom. Dieťa si ľahšie vezme niečo, čo vidí, že jedia aj rodičia.

Chýbajúca zelenina v tehotenstve

potraviny, ktoré by žena počas tehotenstva nemala jesť, no zelenina medzi nimi nie je. Podľa odborníkov môže absencia zeleniny počas tehotenstva spôsobiť, že si na ňu dieťa bude zvykať horšie. Ak by si ju počas deviatich mesiacov konzumovala, jej chute by sa mohli objaviť v plodovej vode, ktorá dieťa vyživovala, a tak by neboli cudzie.

Zvláštna textúra

Povedzme si pravdu, uvarená brokolica nevyzerá dvakrát lákavo. Deťom sa nepáči niečo, čo vyzerá zvláštne, tak to radšej odmietnu ešte skôr, než by to vôbec ochutnali. Pomôcť môže napríklad rozmixovanie alebo iný spôsob prípravy.

Výchova detí
zdroj: Pexels/Gustavo Fring

Robia to naschvál

Nebudeme si klamať, niektoré deti dokážu byť zákerné a robia svojim rodičom napriek. So zeleninou ako takou ani nemusia mať problém, skôr im vyhovuje to, že rozčúlia mamu alebo otca. To sa týka najmä starších detí, ktoré už majú svoj vlastný rozum a presne vedia, čo urobiť, aby dosiahli svoj cieľ.

Zdroj: Power of Positivity

Viac z kategórieLife